İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
25 NİSAN-1 MAYIS 2011

AB VE TÜRKİYE KIZAMIK VAKALARINA İLİŞKİN ÖNLEM ALIYOR

Avrupa çapındaki kızamık vakalarında görülen artış neticesinde bir rapor hazırlayan dünya Sağlık Örgütü, raporda AB Üye Ülkelerindeki kızamık vakalarının en çok Fransa’da, daha sonra da İspanya’da görüldüğünü açıkladı. Bunun yanında, Makedonya, Sırbistan ve Türkiye’de de vakalarda artış gözlemlendiği belirtildi.

Fransız Sağlık Bakanlığı yetkililerinden yapılan açıklamada ülkede salgının artış göstermesinin sebebi olarak insanların salgının geçtiğini düşünmesi yer alıyor. Açıklamada ayrıca, kamu sağlık hizmetlerinden diğer vatandaşlar kadar sık yararlanmayı tercih etmeyen Roman vatandaşlar gibi bazı grupların daha fazla risk altında olduğuna dikkat çekiliyor.

Avrupa Komisyonu da bu konuyu Haziran ayında yapılacak olan AB Sağlık Bakanlarının toplantısında gündeme getireceğini bildirdi. Komisyon, toplantı öncesinde konuya ilişkin AB çapında atılabilecek bazı adımların belirlendiğini belirtti. Bu önlemlerin arasında sağlık personeli ve kamunun bilgilendirilmesi, aşıyla önlenebilecek hastalıkların takibinin sıkılaştırılması ve Romanlar gibi daha büyük hastalık riski bulunan gruplara bir an önce ulaşılması yer alıyor.

Türkiye’de de görülen bu salgın tipi, Türk Sağlık Bakanlığı yetkilileri tarafından yurtdışı kaynaklı bir virüs olarak ifade ediliyor. İl Sağlık Müdürlükleri önlem olarak 9-12 ay arası bebeklere tek doz kızamık aşısı uygulamasını başlatma kararı aldı ve gerekirse 5 yaşındaki çocuklar içinde de aşılama yapılacağı açıklandı. Ayrıca, Sağlık Bakanlığı Türkiye’de görülen vakaların 1975 ile 1990 yılı doğumlular arasında görüldüğünü belirterek, bu yıllar arasında doğan vatandaşlara yönelik saha çalışmalarının yapıldığını bildirdi.