İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
18-24 NİSAN 2011

NÜKLEER ENERJİNİN GÜVENLİ VE YENİLİKÇİ KULLANIMI ZİRVESİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Çernobil Felaketinin 25. yılında Ukrayna, Nükleer Enerjinin Güvenli ve Yenilikçi Kullanımı Zirvesi’ne ev sahipliği yaptı. 19-20 Nisan 2011 tarihlerinde gerçekleştirilen ve küresel işbirliğini geliştirerek nükleer kazaların önüne geçilmesini amaçlayan Zirve toplantısının açılışı Avrupa Komisyonu Başkanı José Manuel Barroso tarafından gerçekleştirildi. Toplantıda Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki-moon tarafından nükleer güvenliği artırmaya yönelik beş aşamalı bir plan açıklandı. Tüm dünyanın nükleer kazaların sınırları olmadığını üzülerek gördüğüne dikkat çeken Ban Ki-moon, nükleer felaketlerin insan sağlığını ve çevreyi tehdit ettiğini, ekonomiden tarıma hayatı doğrudan etkilediğini belirtti.

Zirve toplantısına paralel olarak gerçekleştirilen Çernobil bağışçıları toplantısında Avrupa Birliği’nin yaklaşık 110 Milyon Avro’luk yardım sağlayarak 2015 yılına kadar Çernobil bölgesinin tamamen güvenli hale gelmesine katkıda bulunacağı açıklandı. 1995 yılından bu yana Çernobil ile ilgili projelere toplam 470 Milyon Avro kaynak sağlayan Avrupa Birliği en büyük bağışçı konumunda.  Bugüne kadar uluslararası sağlık düzenlemelerine uygun altyapı projelerine, şantiye işçilerine mevcut en iyi güvenlik koşullarını sağlayan projelere destek veren AB’nin önümüzdeki dönemde de sağlık, eğitim alanındakilerin yanı sıra Çernobil felaketinin kurbanlarının hayatlarını yeniden kurmalarına yönelik sosyal projelere ağırlık vereceği açıklandı.

Kiev’de düzenlenen Zirve toplantısının ardından hazırlanan ortak bildiri http://www.president.gov.ua/en/news/19880.html?PrintVersion adresinde yer alıyor.