İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
11-17 NİSAN 2011

AB DÖNEM BAŞKANI MACARİSTAN, YARI DÖNEM RAPORUNU YAYIMLADI

AB Dönem Başkanlığı görevini yürüten Macaristan’ın Başbakanı Viktor Orbán, 14 Nisan 2011 tarihinde, Dönem Başkanlığı Yarı Dönem Raporu’nu kamuoyuna açıkladı. Aralarında iktisadi yönetişim, krizle mücadele, bölgesel uyumun güçlendirilmesi ve rekabet gücünün artırılmasında makro boyutta bölgesel işbirliği şekillerinin önemli rol oynadığı gerçeğinden hareketle oluşturulan Avrupa Danube Bölgesi Stratejisi, Roman kökenli vatandaşların topluma entegrasyonu, Batı Balkanlardaki AB genişlemesi gibi Dönem Başkanlığı önceliklerinde kat edilen mesafenin ve yaşanan gelişmelerin değerlendirildiği raporda, Macaristan’ın bazı konularda ilerleme kaydettiği (Roman kökenli vatandaşların entegrasyonu ve Danube Bölgesi Stratejisi gibi), genişleme ve ekonomik krizle mücadele başta olmak üzere bazı konularda ise beklenen ilerlemeyi sağlayamadığı ifade edildi.

Macaristan’ın Başbakanı Viktor Orbán’ın, rapor ile ilgili basına yaptığı açıklamada özellikle genişleme konusunda arzu edilen ilerlemenin sağlanamadığı kaydedildi. AB Dönem Başkanlığı’nın, Hırvatistan’ın AB üyeliğini Haziran öncesinde tamamlamak istediğini ancak bunu başaramadığını ifade eden Viktor Orbán, Dönem Başkanlığı’nın bitimine 2,5 ay kala izleyecekleri stratejiyi, AB içerisindeki genişleme yandaşlarını harekete geçirmek olarak özetledi. 2004 yılında Birliğe katılan Orta ve Doğu Avrupa ülkelerinin üyeliği öncesinde de benzer bir kuşkunun var olduğunu hatırlatan Macaristan Başbakanı, Batı Balkan ülkelerinde mevcut olan potansiyeli görmek zorunda olduklarını söyledi. Viktor Orbán Dönem Başkanlığı sona ermeden, en geç Haziran ayı başında Hırvatistan ile yürütülen müzakere sürecini tamamlamaya ve Aralık 2005 tarihinde üyelik müzakerelerini başlatmak amacıyla başvuran ancak Yunanistan tarafından veto edilen Eski Yugoslav Cumhuriyeti Makedonya’nın “ilginç ve karmaşık” durumunu çözmeye kararlı olduklarının altını çizdi. Yunanistan ile yaşanan isim sorunu nedeniyle müzakerelerin başlayamadığına dikkat çeken Macaristan Başbakanı, en erken zamanda müzakerelere başlanması için ellerinden gelen çabayı göstereceklerini ifade etti.

Orbán ayrıca, Dönem Başkanlığı öncelikleri arasında yer alan ve 2007 yılında AB üyesi olan Romanya ve Bulgaristan’ın Schengen Alanı’na katılması ile ilgili çalışmaların Haziran ayına kadar tamamlanmasını arzu ettiklerini dile getirdi. Schengen Alanı’na katılmak için teknik olarak Romanya’nın hazır olduğunu, Bulgaristan’ın ise Mayıs ayı itibariyle hazır olacağını belirten Viktor Orbán, bu iki üye ülkeyi Schengen Alanı dışında bırakmanın herhangi bir nedeni olmadığını vurguladı. Almanya, Fransa ve Hollanda gibi kimi AB üye ülkelerinin, Romanya ve Bulgaristan’ın Schengen Alanı’na katılmalarına engel olduklarını ifade eden Macaristan Başbakanı, bu konuda büyük ülkelerin siyasi çekincelerini gidermek üzere çalışacaklarını söyledi.

Avrupa Komisyonu, 12 Nisan 2011 tarihinde AB Dönem Başkanı Macaristan tarafından Dönem Başkanlığı öncelikleri arasında yer alan ve 20. Yüzyıl başında ülkedeki kamu açığını büyük oranda kapatmayı başaran Macaristan Başbakanlarından Széll Kálmán’ın adıyla özdeşleştirdiği “Széll Kálmán Planı”nı memnuniyetle karşıladığını açıkladı. Avrupa Komisyonu’nun Ekonomi ve Parasal İşlerden Sorumlu Üyesi Olli Rehn, konuya ilişkin yaptığı açıklamada, AB Dönem Başkanı Macaristan’ın kamu maliyesini konsolide etmek ve istihdamı artırmak amacıyla oluşturduğu stratejiden memnun olduklarını, Dönem Başkanlığı’nın söz konusu stratejinin doğru şekilde ilerlemesini sağlamak amacıyla ek önlemler alması gerektiğini ifade etti. 16-17 Nisan 2011 tarihlerinde düzenlenen ECOFIN Konsey toplantısı öncesinde konuşan Macaristan Maliye Bakanı  György Matolcsy ise, AB üye ülkelerine 1 Milyon Avro değerindeki fonu, Ulusal İstikrar Fonu’na dönüştürmeyi teklif edeceğini söyledi.