İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
11-17 NİSAN 2011

AB SÜRDÜRÜLEBİLİR ENERJİ HAFTASINI KUTLADI

Avrupa Birliği 11-15 Nisan 2011 tarihlerinde Sürdürülebilir Enerji Haftası kapsamında yenilenebilir enerji ve enerji verimliliği konularını ele alan, tanıtan, tartışan ve kutlayan çok sayıda etkinliğe ev sahipliği yaptı. Haftanın en dikkat çekici olayı 12 Nisan 2011 tarihinde düzenlenen ödül töreni oldu. Altı kategoride verilen ödülleri Solar Decathlon Europe (Avrupa Güneş Dekatlonu-İspanya), Strawberry Tree (Çilek Ağacı-Sırbistan), Cycling City Councillors (Bisikletli Belediye Meclis Üyeleri-Almanya), Energy Detectives at Schools (Okullarda Enerji Dedektifleri-Avusturya), Project for the Renovation of Multi-family Homes (Çok Sayıda Ailenin Barındığı Yerleşim Birimlerinin Yenilenmesi-Bulgaristan) ve Renault Tanger Mediterranée (Fransa) kazandı.

Sürdürülebilir Enerji Haftası etkinlikleri sürerken, 12 Nisan 2011 tarihinde Avrupa Komisyonu, akıllı şebekeler hakkında bir tebliğ kabul etti. Bu tebliğ ile ekonomik açıdan verimli ve sürdürülebilir enerji sistemleri yaratılması amaçlanıyor. Akıllı şebekelerin enerji kayıplarını düşürmesi, enerji arzı güvenliğini iyileştirmesi öngörülüyor.  Bunun yanı sıra, ortak akıllı şebekeler için geliştirilen standartların 2012 sonu itibariyle uygulanmasını sağlamakla görevlendirilen Avrupa Komisyonu, akıllı şebekelerin uygulanmasını destekleyecek ulusal düzey ve AB düzeyinde bilişim teknolojilerindeki gelişmeleri de yakından izleyecek.

Avrupa Komisyonu, tüketicinin mahremiyetini koruyacak yasal ve düzenleyici hükümleri belirlemenin yanı sıra operatörleri satıştan ziyade enerji tasarrufundan kâr elde etmeye teşvik edecek yasal zemini de hazırlayacak. Bir diğer önemli nokta akıllı şebekelerle ilgili yenilikçilik çalışmalarına daha fazla kaynak ayrılacak olması. Avrupa Enerji Şebekeleri Girişimi’ne (EEGI) göre 2010-2018 döneminde akıllı şebeke araştırmalarına 2 Milyar Avro’luk kaynak ayrılması gerekiyor.

Avrupa Komisyonu’nun akıllı şebekelerle ilgili tebliğine http://ec.europa.eu/energy/gas_electricity/smartgrids/doc/20110412_act_en.pdf  adresinden ulaşılabilir.

Sürdürülebilir Enerji Haftası kapsamındaki haber ve etkinliklere ise konuyla ilgili özel olarak tasarlanan http://www.eusew.eu/ internet sitesinden ulaşılabilir.