İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
11-17 NİSAN 2011

AVRUPA KOMİSYONU HAVAYOLU YOLCU HAKLARINI GÖZDEN GEÇİRİYOR

Avrupa Komisyonu, onay tarihinden 6 yıl sonra havayolları müşterilerinin hizmet ve tazminatını düzenleyen 261/2004 sayılı AB Tüzüğü’nü mercek altına aldı. Varılan sonuç her ne kadar 6 yılda kat edilen yolun hem yolcular hem de havayolu şirketleri için olumlu olduğu yönünde olsa da, Avrupa Komisyonu 2010 yılında meydana gelen iklim koşullarının doğurduğu olumsuzlukları (özellikle Eyyafyallayöküll buzulundaki yanardağın patlaması sebebiyle) göz önünde bulundurarak 2004’ten bu yana var olan bu düzenlemelerin tekrar gözden geçirilmesine karar verdi. Şartların daha da iyileştirilmesi için mevcut aksaklıklar onarılmak istenirken, yolcuların haklarını daha iyi tanımaları ve bu hakları talep edebilmeleri doğrultusunda 2012 yılı için yeni bir yasa tasarısı hazırlanması öneriliyor.

Avrupa Komisyonu kısa vadede ilk olarak, engelli yolcuların haklarının tüm kullanıcılar tarafından ortak olarak yorumlanması için bir el kitapçığı yayımlanmasını, ikinci olarak da tüketici gruplarının yolculukları hakkındaki görüş ve eleştirilerini dile getirebilecekleri yeni bir paylaşımsal platform yaratılmasını planlıyor.

Bu şekilde tüketiciyi daha bilinçli hale getirmek isteyen Komisyon uzun vadede 261/2004 sayılı Tüzüğü gözden geçirerek, yolcuların şikâyetleri doğrultusunda bir etki değerlendirmesi yapmaya hazırlanıyor. Yapılan düzenlemeyle, oluşabilecek istisnai durumlarda havayolu şirketlerinin sorumlulukları, tazminatların oranlanması, iptal edilen yolculuklara alternatif düzenlemeler ve kayıp bagaj mağdurlarının haklarının korunması gibi durumlar yeniden yapılandırılacak. Komisyon ayrıca, havayollarını kapsayan bu düzenlemenin ardından kara, deniz ve demiryollarında da havayollarıyla örtüşen kurallar getirmeyi planlıyor.