İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
14-30 MART 2011

AİHM`DEN, DEVLET OKULLARI HAÇ ASILMASINA İLİŞKİN KARARIN İPTALİ

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), 18 Mart 2011 tarihinde, devlet okullarının sınıflarında haç asılmasının insan haklarına ters düşmediğine ve haçların sınıflarda asılıp asılmayacağına ilişkin kararın Üye Devletlerin iradesine bırakılabileceğine hükmetti. Kararda, haç dini bir sembol olarak algılansa dahi, bir sınıfta haçın asılı olmasının öğrenci üzerinde etkisi olup olmadığının kanıtlanamayacağı belirtildi. Böylelikle AİHM, iki oğlunu İtalya'da bir devlet okuluna gönderen Soile Lautsi'nin, sınıftaki haçın eğitim ve din özgürlüğünü ihlal ettiği ve sınıflardan kaldırılması şikâyetini geri çevirmiş oldu.

Karara konu olan söz konusu dava, 2009 yılında AİHM'nin Küçük Kurulu tarafından devletin dini konularda tarafsız kalması gerektiği gerekçesiyle haklı bulunmuş, Küçük Kurul okullarda haç işaretleri ve çarmıha gerili İsa figürleri bulunan İtalya’yı Kasım 2009 tarihinde “öğrencilerin din özgürlüğünü ihlal ettiği” gerekçesiyle mâhkum etmişti. İtalyan Hükümeti'nin itirazı sonrasında AİHM'in Büyük Kurulu tarafından yeniden ele alınan dava, 15’e karşılık 2 oyla, İtalya’nın lehine sonuçlandı ve Mahkeme, okullarda Hıristiyanlık sembolü olan çarmıha gerilmiş İsa ve haç figürlerinin bulunmasında sakınca olmadığını karara bağladı. Böylece, AİHM’nin 2009 yılında sınıflarda haç bulundurulmasına karşı aldığı karar da geçerliliğini kaybetmiş oldu.

Kararın ardından açıklamada bulunan Vatikan Sözcüsü ve Basın Bürosu Sorumlusu Peder Federico Lombardi, söz konusu kararın tarihi bir karar olduğunu ve karar sonrasında Avrupalıların büyük bölümünün, AİHM’e yeniden güvenmesinin sağlandığını söyledi. İtalya Dışişleri Bakanı Franco Frattini ise, karardan dolayı son derece memnun olduklarını açıkladı.

Karar ile ilgili olarak AİHM tarafından yapılan açıklamaya http://www.echr.coe.int/echr/resources/hudoc/Lautsi_PR_ENG.pdf adresinden ulaşılabilir.