İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
14-30 MART 2011

PORTEKİZ`DEN İSTANBUL`DA YAŞAYAN TÜRK VATANDAŞLARINA VİZE KOLAYLIĞI

Portekiz'in Ankara Büyükelçiliği, Portekiz ve Macaristan Büyükelçilikleri arasında imzalanan anlaşma uyarınca, 15 Mart 2011 tarihinden itibaren İstanbul'daki Macaristan Konsolosluğu'nun da Portekiz'i ziyaret etmek isteyen Türk vatandaşlarının vize başvurularını kabul etme yetkisine sahip olduğu açıklandı. Portekiz'in Ankara Büyükelçiliği ayrıca, Portekiz Cumhuriyeti ve Türkiye Cumhuriyeti arasında 14 Temmuz 2010 tarihinde imzalanan Hususi ve Hizmet Pasaport Hamillerine Vize Muafiyeti Anlaşması uyarınca, Hususi (Yeşil) ve Hizmet (Gri) Pasaportu sahibi Türk vatandaşlarından Portekiz'e giriş için vize talep edilmeyeceğini bildirdi.

Konu ile ilgili detaylı bilgiye Portekiz Büyükelçiliği'nin resmi internet sayfası olan http://www.portugalembassy.org.tr/duy1.htm adresinden ulaşılabilir.

Diğer taraftan, hususi ve hizmet pasaportuna sahip Türk vatandaşlarına vize uygulamasını en son kaldıran Schengen ülkesi olan Portekiz’in iç gündeminde bu hafta hükümetin kemer sıkma politikalarına karşı yapılan protesto yürüyüşleri vardı. İşçi sendikaları tarafından düzenlenen gösterilerde Başbakan José Sócrates liderliğindeki sosyalist hükümetin sağcı olarak nitelendirilen mali politikaları protesto edildi. Portekiz hükümetinin en çok tepki toplayan kararları arasında aylık 1,500 Avro’nun üzerindeki emekli maaşlarında yüzde 5 ila yüzde 10 arasında kesinti yapılması bulunuyor. Portekiz hükümeti muhalefet partilerini gösterilere destek vererek mevcut ekonomik krizi daha da derinleştirmekle suçlarken, Avrupa medyasındaki haberlerde söz konusu politikaların José Sócrates’in azınlık hükümetinin sonunu getirebileceği yorumları yapılıyor.