İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
1-13 MART 2011

GAYRİRESMÎ AB DIŞİŞLERİ BAKANLARI –GYMNICH- TOPLANTISI MACARİSTAN’DA GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Gayriresmî AB Dışişleri Bakanları –Gymnich- Toplantısı 11–12 Mart 2011 tarihlerinde AB Konseyi Dönem Başkanlığı’nı yürüten Macaristan’ın Gödöllo kasabasında gerçekleştirildi. Toplantıdan sonra bir açıklama yapan AB Dışişleri ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton, öncelikle Japon halkına başsağlığı dileklerini ilettikten sonra gelişmeleri yakından takip ettiklerini ve Japonya ile yakın temasta olduklarını vurgulayarak her türlü yardımı yapmaya hazır olduklarını belirtti.

Ashton, Gayriresmî Gymnich Toplantısı’nın temel amacının, son gelişmeleri sadece Birliğe üye 27 ülkeyle değil aday ülkelerle değerlendirmek olduğunu vurguladı. Yüksek Temsilci, “çözümleri zorla kabul ettirerek değil tarihi değişikliklere destek sağlayarak fark yaratma fırsatına sahip olduklarını” ifade etti. Ashton, AB Konseyi’nin bir önceki gün 3 temel prensip (değişiklikleri destekleyecek ve ekonomilerin şu anda içinde bulundukları durumdan başarıyla çıkmalarını sağlayacak kaynaklar, pazara ulaşım ve hareketlilik) üzerine hazırlanan önerileri desteklediğinin altını çizdi.

Ashton, Libya ile ilgili olarak da, her türlü seçenek için ihtiyatlı ve dikkatli bir planlamaya başladıklarını belirtti; Arap dünyasıyla hareket etmenin ve ortaklarla düzenli bir şekilde istişarede bulunmanın öneminin altını çizdi.

Macaristan Dışişleri Bakanı János Martonyi de AB’ye aday 5 ülkenin Birliğin güney komşularında gerçekleşen olayları ele almalarının öneminin altını çizerek, özellikle Türkiye’nin katkısının değerli olabileceğini ifade etti. Macar Dışişleri Bakanı, müdahale için bir tarih belirlemenin söz konusu olmadığını ve böyle bir müdahalenin 3 temel şarta bağlı olduğunu ekledi. Martonyi bu şartların Devlet ve Hükümet Başkanları tarafından imzalanan deklarasyonda belirtildiği gibi, kanıtlanabilir bir ihtiyaç, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin ilgili kararı ve Arap Ligi’nin desteği olduğunu belirtti.