İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
1-13 MART 2011

FRANSA VE İNGİLTERE’NİN LİBYA’YA ASKERİ MÜDAHALE ÖNERİSİ AB27’DEN DESTEK GÖRMEDİ

AB’ye Üye Devletlerin Devlet ve Hükümet Başkanları 11 Mart tarihinde Brüksel’de gerçekleştirilen özel zirvede Libya’daki krizi ve Akdeniz havzasındaki son durumu değerlendirdiler. Liderler, Arap Ligi ve Afrika Birliği temsilcilerinin de katılacağı üçlü bir zirve gerçekleştirilmesi konusunda mutabık kaldılar.

27 AB üye ülkesinin bu ortak duruşu, üyelerin münferit görüşlerinin ötesinde bir karar alındığı anlamına geliyor. Geçtiğimiz hafta içinde Fransa ve İngiltere tarafından gündeme getirilen askeri müdahale kararı başta Almanya, Belçika ve İtalya tarafından olumsuz karşılanmıştı. Almanya Şansölyesi Angela Merkel, konuya ilişkin yaptığı açıklamada “bu önerinin tartışılması için bir sebep olmadığı gibi bu konuyla ilgili bir karar alınması için de bir sebep olmadığını” belirtmişti.

AB Konseyi Başkanı Herman van Rompuy açıklamasında, AB liderlerinin Kaddafi’nin derhal görevi bırakmasını desteklediklerini ve nüfusun her anlamda güvenliğinin sağlanması konusunda mutabık kaldıklarını ifade etti.

Merkel ise yaptığı açıklamada bir birlik mesajı göndermek istediğini ifade ederken “böl ve fethet” şeklinde bir yaklaşımın Kaddafi’nin amaçlarına hizmet edeceğini vurguladı.

Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, önceki gün böyle bir müdahale kararının ancak Kaddafi’nin halka karşı kimyasal silah kullanması durumunda alınabileceğini belirtmişti.

Zirvede, Libya Ulusal Geçiş Konseyi’nin tanınması konusu da gündeme geldi. Bingazi şehrindeki bu Konsey, AB tarafından “muhatap” (interlocutor) olarak kabul edildi; ancak bu, resmen tanıma anlamına gelmiyor.