İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
1-13 MART 2011

YUNANİSTAN’DAKİ GÖZALTI MERKEZLERİ KONULU AVRUPA TEMEL HAKLAR AJANSI RAPORU

8 Mart 2011 tarihinde Avrupa Temel Haklar Ajansı tarafından yayımlanan raporda, Türkiye’den Yunanistan’a giriş yapan düzensiz göçmenlerin bulundurulduğu gözaltı merkezlerindeki koşullar “insanlık dışı” olarak nitelendiriliyor. Avrupa Temel Haklar Ajansı Direktörü Morten Kjaerum tarafından yapılan basın açıklamasında, Yunanistan ve Türkiye arasındaki sınırın temel haklar açısından acil durum yarattığı vurgulandı. Raporda, yasadışı girişlerin yoğun olarak yaşandığı sınıra yakın bir şehirde yer alan gözaltı merkezindeki endişe verici koşullara dikkat çekildi. Bu çerçevede, 29 Ocak 2011 tarihi itibariyle 144 kişinin 110 m2’lik bir odada gözaltında bulundurulduğu, soğuk hava şartlarına karşın ısıtmanın bulunmadığı merkezde, sadece bir tuvalet ve duşun yer aldığı vurgulandı. Avrupa Konseyi İşkenceyi Önleme Komitesi tarafından belirlenen kriter ise, gözaltında bulundurulan her kişiye enaz 4 m2’lik bir alanın sağlanması.

Söz konusu raporda, Avrupa Temel Haklar Ajansı tarafından Meriç’teki durumun aciliyetinin belirtilmesine rağmen, Yunanistan Hükümeti’nin bir türlü harekete geçmemesi eleştirildi. Ayrıca, “Avrupa fonlarının varlığına rağmen” Yunanistan’ın bu hususu ciddi bir şekilde ele almadığı ifade edildi. Buna ek olarak, raporda, çocuklar ve bebekler dâhil olmak üzere bütün düzensiz göçmenlerin sistematik bir şekilde gözaltına alınmasının yanı sıra yerel ve ulusal makamlar arasındaki işbirliği eksikliğinin önde gelen sorunlar arasında yer aldığı belirtiliyor.

Hatırlanacağı gibi, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin 21 Ocak 2011 tarihli kararında, Yunanistan’daki sığınma sisteminin işlemediği ve sığınmacıların “insanlık dışı” ve “onur kırıcı” bir muameleye maruz bırakıldığı belirtilerek, gerekli koşulları sağlayamadığı gerekçesiyle Yunanistan’ı ve bu koşulları görmezden gelerek bir Afgan sığınmacıyı Yunanistan’a gönderen Belçika’yı tazminat ödemeye mahkum etmişti.