İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
1-13 MART 2011

AVRUPA OMBUDSMANI DİAMANDOUROS TÜRKİYE’YE GELDİ

2010 yılında üçüncü kez Avrupa Ombudsmanı seçilen Yunanlı Nikiforos Diamandouros Türkiye’de de bir ombudsmanlık kurumunun kurulması konusunda yetkililerle görüşmek için 10 Mart 2011 tarihinde Türkiye’ye geldi. Diamandouros, 11 Aralık Cuma günü de ziyareti kapsamında İstanbul Bilgi Üniversitesi’nde “Demokrasi, Hukuk Devleti ve Ombudsmanlık” başlıklı bir konuşma gerçekleştirdi.

Diamandouros konuşmasında, ombudsmanlık kurumu için bir ülkede gerekli olan en temel şartları demokrasi ve hukukun egemenliği olarak ifade etti. Kısaca “ombudsman”ın tanımını yapan Diamansouros, uygulamanın ilk olarak İsveç’te ve İskandinav ülkelerinde ortaya çıktığını belirtti. Diamandouros’un açıklamasına göre ombudsman, vatandaşlar ile kamu kurumları veya memurlar arasında ortaya çıkan şikayetleri ve anlaşmazlıkları değerlendiren ve objektif bir şekilde çözümüne ilişkin karar veren, arabuluculuk yapan kişi için kullanılan terim. Ombudsmanın kararlarının bağlayıcı olmadığını belirten Diamandouros, ancak ombudsmanlık görevinin yargının yükünü azaltmak adına çok etkili ve önemli olduğunun altını çizdi.

Diamandouros ayrıca, ziyareti kapsamında ombudsmanlık konusunda görüştüğü yetkililere konunun önemini ve gerekliliklerini anlattığını, Avrupa Ombudsmanı olarak bu kuruma sahip olmayan tek AB aday ülkesi olan Türkiye’ye her türlü desteği vermeye hazır olduğunu dile getirdi. Ombudsmanlık kurumu ve yetkili bir ombudsman bugün her AB üye ülkesinde ve Türkiye hariç her AB aday ülkesinde bulunuyor.