İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
16-31 MAYIS 2023

AB GÜNDEMİ: Çoklu Kriz Ortamında AB Gümrük Reformu

Uluslararası arenadaki jeopolitik gerilimlerin hiç olmadığı kadar arttığı ve birbiri ardına gelen çoklu krizlerin yaşandığı bir dönemde, yeşil dönüşüm ve dijitalleşme kapsamında çok iddialı bir dönüşüm sürecine giren AB, her alanda olduğu gibi Gümrük Birliği’nde de ciddi bir reform sürecine giriyor.

Devamını Oku

AB GÜNEMİ: Miçotakis Liderliğindeki Yeni Demokrasi Partisi’nin Beklenmedik Zaferi

21 Mayıs 2023 tarihinde gerçekleştirilen Yunanistan genel seçimlerinde, beklenenin üstünde bir oranda oy almasına rağmen tek başına çoğunluğu sağlayamayan Miçotakis’in koalisyon seçeneğine sıcak bakmaması sebebiyle halk, 25 Haziran’da yeniden sandığa gidecek.

Devamını Oku

KÜRESEL GÜNDEM: Geç Kalmış, Mütevazi Bir Adım: Birleşik Krallık Çip Stratejisi

Birleşik Krallık’ın çip tedarikini güvence altına almayı ve çip tedarik zincirini jeopolitik krizlerden korumayı planlayan 1 milyar sterlin bütçeli strateji, rakiplerine kıyasla daha düşük bütçeli olmanın yanı sıra, oldukça geç atılmış bir adım olarak nitelendiriliyor.

Devamını Oku

KÜRESEL GÜNDEM: Çin’den Orta Asya’da Yeni Kalkınma Hamlesi: Çin-Orta Asya Zirvesi

Çin’in Orta Asya ülkelerini içine alan büyük kalkınma planı, bölgedeki siyasi ve ekonomik gücünü arttırmanın yanı sıra değişen uluslararası dengeler içindeki konumunu yeniden daha olumlu bir imajla tanımlama çabasına hizmet ediyor.

Devamını Oku