İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
14-27 ŞUBAT 2011

“AVRUPA BİRLİĞİ’NE ÜYELİK SÜRECİNDE SAĞLIKTA İNOVASYON” KONULU BİR TOPLANTI DÜZENLENDİ

TÜSİAD ve Brüksel merkezli bir araştırma merkezi olan Avrupa Politika Çalışmaları Merkezi (CEPS – The Centre for European Policy Studies) işbirliğinde 23 Şubat 2011 tarihinde Ankara’da “Avrupa Birliği Üyelik Sürecinde Sağlıkta İnovasyon” konulu bir toplantı düzenlendi. Toplantıda CEPS’te araştırmacı olarak görev yapan
Z. Güldem Ökem tarafından gerçekleştirilen "sağlıkta inovasyon" temalı araştırmanın raporu da tanıtıldı.

Toplantının açılış konuşmaları Sağlık Bakanı Prof. Dr. Recep Akdağ ve TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Ümit Boyner tarafından gerçekleştirildi.

Raporda hükümet politikalarının, sağlık sektöründe inovasyonun belirleyicilerini harekete geçirmesi gerektiği belirtilirken, sosyal politikaların ve sağlık sisteminin temel amacının hizmete ulaşılabilirliği artırmak olduğuna vurgu yapılıyor. Ulaşılabilirliğin ancak inovasyon ile gerçekleştirilebileceğine dikkat çekilen raporda, sağlık sektörünün inovasyon ortamının değerlendirilmesi ve geliştirilmesine yönelik öneriler inovasyon yapı ve süreçlerindeki farklılıklara göre, ilaç, tıbbi cihaz teknolojisi ve e-Sağlık sektörleri açısından ele alınıyor.