İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
14-27 ŞUBAT 2011

ALMANYA’DAKİ DİOKSİN KRİZİ SONA ERDİ

Avrupa Birliği (AB) Gıda Zinciri ve Hayvan Sağlığı Daimi Komitesi tarafından 23 Şubat 2011 tarihinde yapılan toplantının ardından yayımlanan raporda, 2010 yılı sonu ve 2011 yılı başında Avrupa genelinde büyük infiale yol açan, başta Almanya olmak üzere birçok AB ülkesinde üretilen yumurtalarda yüksek oranda dioksin bulunmasına ilişkin krizin sona erdiği belirtildi. Raporda krizin insan sağlığına zararından çok, kamuoyu içinde büyük korkular yarattığına yer veriliyor. 

Daimi Komite’nin yayımladığı raporda Alman yetkililerin krizin yönetilmesi ve dioksin kirliliğinin engellenmesi için gerekli önemleri süratle uyguladığı belirtildi. Böylelikle yumurta ve et sektörlerinde AB’nin yem ve gıda güvenliği kriterlerinin kısa bir sürede sağlandığı ve krizin kontrol altına alındığı vurgulandı.

Toplam 4760 çiftliğin etkilendiği krizin ardından Daimi Komite Ocak ayında dört ve Şubat ayında da bir kez olmak üzere toplam beş kez Almanya tarafından resmi olarak bilgilendirilmişti. En son yapılan resmi bilgilendirmede sadece 49 çiftlikte dioksin seviyesinin izin verilen en yüksek seviyenin üzerinde olduğu belirtildi.