İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
16 HAZİRAN-15 TEMMUZ 2023

AB GÜNDEMİ: İspanya, AB Konseyi Dönem Başkanlığı’nı Devraldı

AB Konseyi Dönem Başkanlığı’nı İsveç’ten devralan İspanya, Yapay Zekâ Yasası ve Göç ve İltica Paktı gibi meselelerin yanı sıra bir yandan yeşil ve dijital dönüşüm çabalarını sürdürecek öte yandan da AB üye ülkelerini çetrefilli uluslararası konjonktürde bir arada tutmak için çalışacak.

Devamını Oku

AB GÜNDEMİ: Dönemin En Önemli NATO Zirvesine Hazırlık Olarak 29-30 Haziran AB Liderler Zirvesi ve Türkiye-AB ilişkilerinin Geleceği

AB Liderler Zirvesi’nde, Çin ile ilişkiler ve göç konularının yanı sıra NATO Zirvesi’ne hazırlık olarak özellikle Ukrayna, güvenlik ve savunma konularında AB-NATO iş birliği konuları tartışıldı.

Devamını Oku

KÜRESEL GÜNDEM: NATO Vilnius Zirvesi Üzerine Notlar ve Değerlendirmeler

NATO Zirvesi için 11 Temmuz’da Litvanya`nın Vilnius kentinde bir araya gelen liderler; İsveç’in üyeliği, harcama limiti ve Ukrayna meselesi gibi jeopolitiği ilgilendiren kritik meseleleri tartıştı.

Devamını Oku

AB GÜNDEMİ: İklim Krizi ile Mücadelede Önemli Bir Adım: AB’den Ormansızlaşmanın Önlenmesi Tüzüğü

Küresel anlamda iklim krizi ile mücadele konusunda lider bir konumda olan AB, orman tahribatı ve ormansızlaşma sorunlarına karşı bir ilki gerçekleştirerek Ormansızlaşmanın Önlenmesi Tüzüğünü hayata geçirdi.

Devamını Oku

AB GÜNDEMİ: Dijital AB: AB Vatandaşları için Gündelik Yaşam Giderek Dijitalleşiyor

AB, Avrupa’da daha verimli ve güvenli bir dijital ortam yaratma çabalarının bir parçası olarak dijital kimlik, dijital Schengen vizesi ve dijital avroyu hayata geçirmek için adımlar atıyor.

Devamını Oku

AB GÜNDEMİ: Fransa’da Gerçekleştirilen Protestolar Toplumda Kutuplaşmalara Yol Açıyor

Fransa’da 27 Haziran tarihinde bir polisin Cezayir kökenli bir vatandaşı öldürmesiyle başlayan protestolar, sosyo-ekonomik açıdan oldukça büyük bir hasara neden oldu.

Devamını Oku