İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
24-30 OCAK 2011

DAVOS 2011 “YENİ GERÇEKLER İÇİN ORTAK NORMLAR” TEMASIYLA GERÇEKLEŞTİ

İsviçre’nin Davos kasabasında her yıl toplanan Dünya Ekonomik Forumu’nun (World Economic Forum - WEF) 41’incisi, bu yıl 26 – 30 Ocak 2011 tarihlerinde gerçekleşti. 2009 yılında Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Şimon Perez’le yaşadığı tartışma sonrası Davos toplantılarına katılmama kararı alan hükümet, bu yıl iki bakanla Davos’ta hazır bulundu. Başbakan Yardımcısı ve Ekonomi’den Sorumlu Devlet Bakanı Ali Babacan ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek toplantıya katılan bakanlar oldu. Hatırlanacağı üzere, geçtiğimiz yıl Türkiye’yi Davos’ta Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz temsil etmişti. Bakanların yanı sıra Türkiye’den iş çevreleri ve sivil toplum kuruluşları temsilcileri de Davos’taki toplantıya katıldı.

Davos Dünya Ekonomi Forumu'nda bu yıl ana tema “yeni gerçekler için ortak normlar” olarak belirlendi. Küresel ekonomik krizin ardından ekonomik toparlanma ve krizden çıkış yolları Forum’un ana eksenini oluşturdu. Geçtiğimiz yılki Zirve’de küresel ekonomik kriz sonrası yaşanan şokun ardından bu yıl küresel ekonomik büyüme rakamlarının olumlu seyretmesi kriz sonrası dönemin değerlendirilmesine imkân tanıdı. Ancak Zirve öncesindeki tablo, ülkelerin öncelikleri açısından bazı farklılıkları da içermekteydi. Asya, Afrika ve Güney Amerika ülkeleri 2010'u ekonomik büyüme yaşayarak ve krizin etkilerini hızlı bir şekilde atlatıyor gözükürken, Avrupa ve Kuzey Amerika'da bu durumun tam tersine, sorunlar yaşandığı görülmekteydi.

Financial Times gazetesinin yaptığı değerlendirmeye göre Davos 2011’in sonunda beş önemli nokta öne çıktı. Bunlar; art arda krizlerle sarsılan Avro’nun kurtarılması, Wikileaks’ten sonra dünya gündeminin en önemli olgularından biri haline gelen internet güvenliği, sosyal devletin ve piyasaların bir arada yaşamasını sağlayacak sosyo ekonomik reformlar, Amerika’nın borç yükünü azaltacak yeni bir ekonomik plan ve Davos’ta G-20 ile genişleyen tartışma platformunun sivil toplum örgütlerine genişletilmesi, bu vesileyle çok taraflı bir fikir alışverişi ortamının oluşturulması.