İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
24-30 OCAK 2011

BİRLEŞMİŞ MİLLETLER GENEL SEKRETERİ BAN Kİ-MOON KIBRISLI LİDERLERLE CENEVRE’DE GÖRÜŞTÜ

26 Ocak 2011 tarihinde, Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Ban Ki-moon, Cenevre’de Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ve Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY) Lideri Dimitris Hristofyas ile bir görüşme gerçekleştirdi. Hatırlanacağı gibi, liderler Genel Sekreter’in daveti üzerine 18 Kasım 2010 tarihinde New York’ta bir araya gelmişlerdi. Söz konusu görüşmede, bir sonraki görüşmenin Ocak ayı sonlarında Cenevre’de gerçekleştirilmesi kararlaştırılmıştı. Kıbrıslı liderlerin Cenevre’den önceki görüşmeleri ise 21 Ocak 2011’de Kıbrıs’ta gerçekleştirilmişti.

Cenevre’de yapılan son görüşmelerde taraflar, müzakerelere yoğunlaştırılmış şekilde devam etme kararı aldı. Ancak, görüşmeler beklentileri karşılamaktan uzak kaldı. Görüşme sonrasında Kıbrıs Özel Danışmanı Alexander Downer ve liderlerin katılımıyla bir basın toplantısı düzenleyen Genel Sekreter Ban Ki-moon, gelinen noktayla ilgili bir basın açıklamasında bulundu. Konuşmasında, tarafları iki ay önce New York’a davet ettiğini hatırlatan Ban Ki-moon, söz konusu görüşmede liderlerden çözülmeyi bekleyen temel maddeleri başlıklarla belirlemelerini ve pratik bir plan üzerinde uzlaşmalarını istediğini ve iki tarafın da bunları yerine getirmiş olduğunu belirtti. Genel Sekreter, Kasım ayındaki son görüşmeden bu yana ilerleme kaydedildiğini ve tarafların özellikle “Ekonomi”, “AB konuları”, “Yönetim ve Güç Paylaşımı” başlıklarında uzlaşma sağlama yönünde çalıştıklarını vurguladı. Bununla birlikte öne çıkan temel meselelerde çözüme ulaşılması için daha çok çalışılması gerektiğinin de altını çizdi.

Genel Sekreter Ban Ki-moon, ayrıca son anketlerin Kıbrıs’taki iki toplumun, görüşmelerden daha fazlasını, yani bir çözüm istediğini gösterdiğini vurguladı. Ban Ki-moon, bu görüşmede liderlerin, attıkları adımlarla Kıbrıs’ı yeniden birleştirme yönündeki bağlılıklarını net bir şekilde ortaya koyduklarını ifade etti ve bunu memnuniyetle karşıladığını belirtti.

Bununla birlikte Genel Sekreter Ban Ki-moon’un geleceğe yönelik belirttiği tek unsur, Şubat ayı sonunda müzakerelerin son durumu ile ilgili BM Güvenlik Konseyi’ne sunacağı rapor oldu. Kıbrıs Türk tarafının beklentilerinin aksine, Genel Sekreter bir sonraki görüşmenin tarihi ve yeriyle ilgili kesin bir ifade kullanmaktan kaçındı.

BM Genel Sekreteri’nin 21 Ekim 2010’da tarafları New York’a çağırması, New York’ta gerçekleştirilen görüşmede gelecek görüşmenin tarih ve yerinin tayini, BM çerçevesindeki temasların sıklaşması, Genel Sekreter’in çözüme yönelik çalışmalara bizzat katkıda bulunması açısından önem taşıyordu. Ancak, özellikle Kıbrıs Türk tarafı için bu görüşmelerde beklentilerin tam olarak karşılandığı söylenemez. GKRY’de Mayıs ayında, Türkiye’de de Haziran ayında gerçekleştirilecek seçimler nedeniyle müzakerelerin Mart ayından sonra bir süreliğine askıya alınmasından endişe ediliyor.