İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
24-30 OCAK 2011

VATANDAŞLARIN AGORASI’NIN ÜÇÜNCÜ TOPLANTISI’NDA KRİZ VE YOKSULLUK TARTIŞILDI

Ekonomik kriz ve yoksulluk konularının ele alındığı Vatandaşların Agorası’nın (Citizens’ Agora) üçüncü toplantısı, 27 Ocak 2011 tarihinde Brüksel’deki Avrupa Parlamentosu’nda gerçekleştirildi. AB çapında faaliyet gösteren sivil toplum örgütleri, meslek örgütleri, yerel yönetimler ve akademisyenleri, Avrupa Parlamentosu, Avrupa Ekonomik ve Sosyal Komitesi ve Bölgeler Komitesi temsilcileri ile bir araya getiren Agora’da, günümüzde AB vatandaşlarını tehdit eden ve acilen somut çözüme ihtiyaç duyulan iki konunun yoksulluk ve işsizlik olduğu vurgulandı.

Agora’nın açış konuşmasını gerçekleştiren AP Başkanı Jerzy Buzek, konuşmasının başında AB vatandaşları, AP ve diğer AB kurumları arasında etkin diyaloğun sağlanmasında Agora’nın önemli bir rol oynadığını ifade etti. AB çapında yoksulluğun yıllar içerisinde hızla arttığına dikkat çeken AP Başkanı, artan yoksulluğun diğer sosyal sorunları da tetiklediğine değindi.

Toplantıda bir konuşma yapan Avrupa Komisyonu’nun İstihdam, Sosyal İşler ve İçerme’den Sorumlu Üyesi László Andor ise, özellikle Roman kökenli vatandaşların topluma entegre edilmesi konusunda daha fazla çaba sarf edilmesi gerektiğini söyledi.  AB Dönem Başkanı Macaristan’ın AB Daimi Temsilcisi Peter Gyökös ise, küresel mali krizin sona ermesi ile birlikte AB’nin sürdürülebilir kalkınma hedeflerine odaklanması gerektiğini söyledi.