İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
17-23 OCAK 2011

BAŞBAKAN ERDOĞAN’IN “AVRUPA’NIN SAĞLIKLI ADAMI” BAŞLIKLI YAZISI NEWSWEEK DERGİSİ’NDE YAYIMLANDI

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, 17 Ocak 2011 tarihli Amerikan haftalık Newsweek Dergisi’ndeki “Avrupa’nın Sağlıklı Adamı” (The Robust Man of Europe) başlıklı yazısında Avrupa’nın şu anda fena halde ihtiyacı olan canlılığa Türkiye’nin sahip olduğunu ve Avrupalı dostların bunu fark ettiğinde çok geç kalınmış olunmamasını umut ettiğini belirtti. Başbakan Erdoğan’ın yazısının satırbaşlarına ve özetine bakılacak olunursa;

Başbakan yazısında, artık dünya siyasetinin ve ekonomisinin değiştiğinin, Türkiye ve Brezilya gibi diğer ülkelerin de dünya ekonomisinde küresel güçler olarak ortaya çıktığının altını çizerek daha fazla dinamizme ve değişime ihtiyaç duyan Avrupa Birliği’nin buna kayıtsız kalamayacağını ifade etti. Bu doğrultuda bir AB aday ülkesi olan Türkiye’nin son yıllarda gerçekleştirdiği etkileyici ekonomik kalkınma ve siyasi kararlılık ile Avrupa’nın ihtiyacı olan dinamizme sahip olduğunu belirtti.

Erdoğan, Türkiye’nin sadece ekonomisi ile değil aynı zamanda bölgede oynadığı “yumuşak güç” rolü, “komşularla sıfır problem” ve “sınırsız ticaret” politikası ile de önümüzdeki on yıllar boyunca Avrupa’ya destek olabileceğine inandığını ifade etti. Bu politikanın, romantik bir yeni Osmanlıcılık olmadığının, küresel düzenin yeni vizyonunun gereğine bağlı bir reelpolitik tercihi olduğunun da altını çizdi.

Erdoğan, ayrıca AB’nin bir aday ülke olarak Türkiye’ye önceki ve diğer aday ülkelerden farklı davrandığını belirtti. Avrupalı dostların artık Türkiye-AB ilişkilerinin hızla bir kavşak noktasına geldiğinin farkında olmaları gerektiğini ifade etti. Bunun yanında, AB’nin daha önce küçük, ekonomik olarak zayıf ve demokrasileri oturmamış ülkeleri siyasi bir tercih olarak üyeliğe kabul ettiğini belirterek, Türkiye’nin hem bölgesinde hem de küresel olarak ekonomisi sağlam, güçlü bir aktör olmasına rağmen AB’ye dahil edilmemesinin sebebinin Türkiye’nin bu gelişme ve atılımları yapması olmamalıdır dedi. Bazen acaba Türkiye’nin bu gücü, AB üyesi olmasına bir engel mi diye düşündüğünü belirtti.

Yazının sonunda Erdoğan, bazılarının Türkiye’nin Avrupa dışında gerçek bir alternatifinin olmadığını vurguladığını, Türkiye ve AB arasındaki ekonomik ilişkilere bakıldığı zaman bunun doğru olduğunu, Türkiye’nin reformlarını her zaman liberal ve demokratik Avrupa çapası ile gerçekleştirdiğini ancak, Avrupa’nın da Türkiye’den başka gerçek bir alternatifinin olmadığını belirtti. AB’nin daha güçlü, zengin, kapsayıcı ve güvenli bir Birlik olmak için Türkiye’ye ihtiyacının olduğunun altını çizdi.

Yazının İngilizce metnine bu adresten ulaşılabilinir;

http://www.newsweek.com/2011/01/17/the-robust-man-of-europe.html