İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
17-23 OCAK 2011

ERMENİSTAN CUMHURBAŞKANI SERJ SARKİSYAN YUNANİSTAN’A RESMİ BİR ZİYARETTE BULUNDU

 

19 Ocak 2011 tarihinde Yunanistan’ın başkenti Atina’ya resmi bir ziyarette bulunan Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan, Yunananistan Cumhurbaşkanı Karolos Papulyas ile bir araya geldi. Bu görüşmede iki ülke arasındaki dostane ilişkiler dile getirilirken, bu konuda Papulyas iki ülke arasında tarihi bağlar bulunduğunu belirterek “Yunanistan ve Ermenistan’ı güçlü ve tarihi dostane ilişkiler birbirine bağlamaktadır. Bugün de gerek Yunanistan’daki faal Ermeni toplumu, gerek Ermenistan’daki tarihi Yunan toplumu iki halk arasındaki bağlayıcı halkadırlar” dedi.

Sarkisyan ise Ermenistan’ın bağımsızlığını ilan etmesinden sonra iki ülke ilişkilerinin gayet dostane bir şekilde yürüdüğünü, bu ziyaret ile söz konusu ilişkilerin daha da geliştirilmesi gerektiğini umut ettiğini belirtti. İkilinin ayrıca Kıbrıs sorunu, Ermenistan protokolleri, Türkiye’nin AB’ye üyeliği ve 1915 olayları gibi konulara değinmeleri ve bu hususlarda Türkiye’ye yönelik ağır eleştirilerde bulunmaları dikkat çekti. Türkiye’nin AB’ye üyeliği konusunda Erivan’ın, Türkiye’nin üyeliğine karşı olmadığını özellikle vurgulayan Sarkisyan, üyelik yolunun ise, geçmişin tanınmasından ve komşularla medeni işbirliğinden geçtiğini belirtti. Türkiye-Ermenistan ilişkilerine de değinen Sarkisyan, “Erivan’ın komşu ülkelere yakışır biçimde, Ankara ile ilişkilerinde, ileriye yönelik bir adım atma çabası içinde bulunduğunu ancak Türkiye’nin gerekli siyasi iradeyi göstermediğini” ifade etti.

Yunanistan Cumhurbaşkanı Papulyas’ın Türkiye hakkındaki açıklamaları da eleştiri içerikliydi. 1915 olaylarına ilişkin Ermeni iddialarını desteklediğini belirten Papulyas, “Sizi ve bizi aynı barbar katletti” dedi. Ayrıca ülkenin içerisinde bulunduğu ekonomik krizin en büyük nedeni olarak Türkiye ile Yunanistan arasındaki silahlanma yarışını gösterdi ve bunun Yunanistan’a milyarlarca Avro’ya mal olduğunu ifade etti. Türkiye-Ermenistan ilişkilerine de değinen Papulyas, “AB’ye üye olmak isteyen bir ülkenin, komşu ülkeye sınırlarını kapatıp, ambargo koşulları yaratarak ekonomiyi soluksuz bırakmasının kabul edilemez olduğunu” belirtti. Son olarak Kıbrıs meselesine değinen Papulyas, Kıbrıs konusundaki Yunan ve Rum taleplerini yineleyerek, “Bu konunun, AB-Türkiye ilişkilerinde de önemli engel teşkil ettiğini savundu.

T.C. Dışişleri Bakanlığı ise, Sarkisyan’ın Atina ziyareti sırasında her iki ülke Cumhurbaşkanlarının Türkiye’ye yönelik yaptıkları açıklamalara karşı yazılı bir açıklamada bulunarak açıklamada ''Yunanistan Cumhurbaşkanı Papulyas ve Ermenistan Cumhurbaşkanı Sarkisyan'ın Atina ziyareti sırasında Türkiye'yi hedef alan açıklamaları tarihi gerçekleri saptırma çabasından ibarettir, sağduyudan uzak ve işgal edilen yüksek makama yakışmayan iddalardır” denildi.