İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
10-16 OCAK 2011

İKV’DEN HAFTAYA BAKIŞ

“Avrupa’da bir hayalet dolaşıyor”. Karl Marx ve Friedrich Engels yaklaşık 160 yıl önce Avrupa’daki devrimler çağındaki durumu özetlemek için Komünist Manifesto’nun başlangıcında bu tanımı uygun görmüşlerdi. İçinde bulunduğumuz haftada Tunus’taki Bin Ali rejiminin çözülmesi ve başlayan Yasemin Devrimi akıllara “Kuzey Afrika ve Ortadoğu’da da demokrasiye geçişi muştulayan bir devrim hayaleti mi dolaşıyor acaba” düşüncesini getirdi.

Devamını Oku

ALMANYA ŞANSÖLYESİ MERKEL’İN GÜNEY KIBRIS ZİYARETİNDE KULLANDIĞI İFADELER BÜYÜK TEPKİ TOPLADI

Almanya Şansölyesi Angela Merkel 11 Ocak tarihinde Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’ni (GKRY) ziyaret etti. GKRY Lideri Dimitris Hristofyas ile temaslarda bulunan Merkel’in Güney Kıbrıs’ta yaptığı açıklamalar Türkiye’de büyük yankı uyandırdı.

Devamını Oku

AB DIŞ POLİTİKA VE YÜKSEK GÜVENLİK TEMSİLCİSİ CATHERINE ASHTON TÜRKİYE’Yİ ZİYARET ETTİ

AB Dış Politika ve Yüksek Güvenlik Temsilcisi Catherine Ashton, 13-14 Ocak 2011 tarihlerinde, 5+1 olarak isimlendirilen BM Güvenlik Konseyi’nin beş daimi üyesi ve Almanya’nın İran’la yapacağı 20-21 Ocak 2011 tarihlerinde İstanbul’da gerçekleşecek olan nükleer müzakereler öncesinde Türkiye’ye bir ziyarette bulundu.

Devamını Oku

MACARİSTAN’DA YENİ MEDYA YASASININ BASIN VE İFADE ÖZGÜRLÜĞÜNÜ İHLAL ETTİĞİNE İLİŞKİN ŞÜPHELER DEVAM EDİYOR

Macaristan’da 1 Ocak 2011’de yürürlüğe giren tartışmalı medya yasası, ülke ve AB gündemini meşgul etmeye devam ediyor. AB tarafından da tepkiyle karşılanan yeni medya yasası ile ilgili olarak 7 Ocak’ta Avrupa Komisyonu ve Macaristan hükümeti arasında Macaristan’ın yeni AB Konseyi Dönem Başkanlığı’nı devralması nedeniyle yapılan toplantıda da gündeme geldi ancak karşılıklı olarak artan gerilimi düşürmek için taraflar ılımlı davranma yoluna gittiler.

Devamını Oku

AZERBAYCAN VE TÜRKMENİSTAN NABUCCO PROJESİ’NE GAZ SAĞLAYACAK

Avrupa Komisyonu Başkanı José Manuel Barroso ve Komisyonun Enerjiden Sorumlu Üyesi Günther Oettinger 13-15 Ocak 2011 tarihlerinde Azerbaycan ve Türkmenistan’a resmi ziyaret gerçekleştirdiler. Ziyaret Nabucco Projesi’nin hayata geçirilmesinin önündeki en önemli engellerden biri olarak görülen kaynak arzı sorunun aşılması açısından önem taşıyor.

Devamını Oku

“ENTEGRE SINIR YÖNETİMİ EYLEM PLANI AŞAMA - 2” PROJESİ BAŞLADI

“Entegre Sınır Yönetimi Eylem Planı Aşama - 2” Projesinin resmi açılışı, 11 Ocak 2011 tarihinde Ankara`da düzenlenen bir toplantı ile gerçekleştirildi.

Devamını Oku

AVRUPA İNSAN HAKLARI MAHKEMESİ, KÜRTÇE MEKTUP DAVASINDA TÜRKİYE’NİN ALEYHİNE KARAR VERDİ

Bolu ve Tekirdağ cezaevindeki on mahkûm, yazdıkları Kürtçe mektupların içerikleri cezaevi yetkilileri tarafından kontrol edildiği ve ailelerine ulaştırılmadığı gerekçesiyle 2008 yılında Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne (AİHM) yaptıkları başvuruya ilişkin dava sonuçlandı ve Türkiye suçlu bulundu.

Devamını Oku

PORTEKİZ BORÇ SORUNU YAŞARKEN AB’DEN MALİ YARDIM ALMAMAKTA DİRENİYOR

Yüksek borç düzeyi ve borçların çevrilebilirliği ile ilgili sorun yaşayan Portekiz’e AB tarafından yardım yapılması olasılığı üzerinde konuşulurken, Avrupa Komisyonu 10 Ocak’ta bir açıklama yaparak Portekiz ile mali yardım konusunda henüz görüşmede bulunulmadığını belirtti.

Devamını Oku

AVRUPA ÜNİVERSİTELER BİRLİĞİ, KRİZİN EĞİTİM ÜZERİNE ETKİLERİNE İLİŞKİN BİR RAPOR YAYIMLADI.

Avrupa Üniversiteler Birliği (European University Association - EUA), 2008 yılından bu yana küresel ekonomik krizin eğitim üzerindeki etkilerini inceliyor. EUA’nın Ocak ayında yayınladığı son çalışmasında, ekonomik krizin yüksek eğitimi olumsuz etkilemeyi sürdürdüğüne dikkat çekildi.

Devamını Oku

ALMANYA’DAKİ ÇİFTLİKLERDE KANSEROJEN DİOKSİN KRİZİ

Geçtiğimiz hafta Almanya’da, hatalı üretilen 500 tondan fazla kansorejen dioksin maddesinin yemlere ve dolayısıyla besin zincirine karıştığı fark edildi. Almanya’daki çiftliklerde kullanılan yemler nedeniyle ülkede yüzlerce çiftlikte üretim durdu.

Devamını Oku