İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
1-9 OCAK 2011

ESTONYA, AVRO ALANI’NA KATILDI

Estonya, 1 Ocak 2011 itibariyle Avro’ya geçiş yaparak,  Avro Alanı’na katılan 17. üye oldu. Böylelikle, Estonya, Avrupa Birliği (AB) ortak para birimini kabul eden ilk eski Sovyetler Birliği ülkesi oldu. Estonya’nın üyeliğiyle birlikte Avro Alanı’ndaki AB vatandaşlarının sayısı 330 milyona ulaştı. 2014 yılında Letonya’nın, 2015’te ise Romanya’nın Avro Alanı’na üye olmaları öngörülüyor.

Estonya’nın Avro Alanı’na katılımına ilişkin bir açıklama yapan Avrupa Komisyonu Başkanı José Manuel Barroso, Avro’nun günlük hayatı kolaylaştırdığına işaret etti ve Estonya vatandaşları için Avro Alanı içerisinde seyahat etmenin daha kolay ve hesaplı hale geldiğini belirtti. Avrupa Komisyonu’nun Ekonomik ve Parasal İşlerden Sorumlu üyesi Olli Rehn de güçlü mali politikalar izleme kararlılığını gösteren Estonya için Avro Alanı üyeliğinin büyük bir başarı ve aynı zamanda bir ödül olduğunu söyledi. Rehn, ayrıca, Avro’nun Estonya ekonomisi için istikrar ortamı sağlayacağını ve güçlü makro ekonomik ve mali politikaların ekonomik refahın yaratılmasına temel oluşturacağını belirtti.

Estonya’da Avro’ya geçiş için bazı hazırlık çalışmaları yürütüldü. Bu kapsamda, iş yerleri, Merkez Bankası tarafından sağlanan Avro banknotları ve bozuk paraları Estonya bankalarından temin ettiler. Böylelikle, 1 Ocak 2011 itibariyle Avro ile alım satım sağlanabildi. Estonya ulusal para birimi (Kron) ve Avro, 15 Ocak 2011’e kadar birlikte kullanılabilecek. 1 Aralık 2010’dan bu yana bütün Estonya banka şubeleri 1 Avro =15,6466 EEK değerindeki resmi kur değişim oranı üzerinden Estonya Kronunu Avro’ya çeviriyorlar. 30 Haziran’dan sonra bu değişim sınırlı sayıda Estonya banka şubesinde Aralık 2011’e kadar devam edecek. Ayrıca, Avro’ya geçişi kolaylaştırmak amacıyla, Estonya’daki banka şubeleri mesai saatlerini uzattı ve ilave personel çalıştırdılar. Hatta birçok banka şubesi tatile denk gelen yılın ilk günlerinde de müşterilere hizmet verdiler ve 31 Aralık’ı 1 Ocak’a bağlayan gece yarısından itibaren bütün bankamatiklerden Avro banknotları kullanıma sunuldu.

Kullanım kolaylığı açısından tüketicilerin yeni para birimine alışmalarını sağlamak amacıyla fiyatlar, 1 Haziran 2010 ila 1 Temmuz 2011 tarihleri arasında hem Estonya Kronu hem de Avro cinsinden etiketlenecek. Söz konusu uygulama, Estonya Tüketici Koruma Kurulu tarafından denetlenecek ve uymayan kurumlara yaptırım uygulanabilecek. Geçiş süreci boyunca piyasadaki muhtemel fiyat artışları ve suistimallerin önlenmesi amacıyla 2010 yılı Ağustos ayında adil fiyat sözleşmesi uygulaması ortaya koyulmuştu. Bu kapsamda, söz konusu sözleşmeyi imzalayan işletmeler Avro’ya geçiş süreci boyunca gerekçesiz olarak satış fiyatlarını artırmamayı ve dönüşüm kurallarına uymayı taahhüt ediyorlar.