İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
1-9 OCAK 2011

ÜÇÜNCÜ BÜYÜKELÇİLER KONFERANSI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

3 - 9 Ocak 2011 tarihleri arasında Türkiye’nin yurt dışında görev yapan tüm büyükelçilerinin katılımıyla, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun başkanlığında gerçekleştirilen Üçüncü Büyükelçiler Konferansı Ankara ve Erzurum’da düzenlendi. Üçüncü Büyükelçiler Konferansı bu sene “Vizyoner Diplomasi: Türkiye’nin Perspektifinden Küresel ve Bölgesel Düzen” temasıyla toplandı. Konferansın açılış konuşmasını yapan Dışişleri Bakanı Davutoğlu, küresel düzenin yeniden yapılanmasında en fazla katkıda bulunabilecek aktörler arasında Türkiye’nin rolüne vurgu yaparak, Türkiye’nin küresel platformdaki öneminin altını çizdi.

7-9 Ocak 2011 tarihleri arasında Erzurum’da gerçekleştirilen konferansın ikinci bölümüne Yunanistan Dışişleri Bakanı Yorgo Papandreu da katıldı. Konferanstaki konuşmasında Papandreu’nun özellikle Ege Denizi’ndeki uçuşlar ve Kıbrıs’la ilgili yaptığı açıklamalar büyük tepki topladı. Türk uçaklarının bir Yunan adası üzerinde uçuşlar gerçekleştirdiğini belirten Yunan Başbakanı, Türkiye’nin neyi ispatlamaya çalıştığını bilmediklerini ancak, bu hareketlerin Ege’deki durumu değiştirmeyeceğini ifade etti. Papandreu Kıbrıs’la ilgili olarak da, “Kıbrıs’ta işgal sürdükçe Türkiye AB olamaz” ifadesini kullandı. Yunan Başbakanı’ndan sonra bir konuşma yapan Başbakan Tayyip Erdoğan ise AB sürecine ilişkin olarak, Türkiye’nin AB üyeliği için 50 yıldır sabreden bir ülke olduğunu vurguladı. Başbakan Kıbrıs’la ilgili olarak da, Kuzey Kıbrıs’a yönelik uygulanan izolasyonların son bulması için 27 AB üyesinin karar aldığını, ancak oybirliğiyle alınan bu kararın uygulanmadığını hatırlattı. Karşılıklı açıklamalarla gerilen ortam ortak basın toplantısında yumuşadı.  

Konferans öncesinde Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, konferansın bir bölümünün Erzurum’da gerçekleştirilecek olmasının, dış politikanın şekillenmesinde kamuoyunun rolüne atfedilen önemin göstergesi olduğu belirtildi. Açıklamada ayrıca “Konferans bu şekilde, bir yandan dış politika alanındaki vizyon ve hedeflerimizin geniş halk kitleleriyle en üst düzeyde paylaşılması için yeni bir fırsat sunarken, diğer yandan Üniversite Kış Oyunları’na ev sahipliği yapmaya hazırlanan Erzurum’un uluslararası görünürlüğünün artmasına da katkıda bulunacaktır” ifadelerine yer verildi.

Küresel dinamiklerin tahlil edildiği ve uluslararası gelişmelerin değerlendirildiği Büyükelçiler Konferansının ilki Temmuz 2008’de, ikincisi ise Ocak 2010’da gerçekleştirilmişti.