İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
1-9 OCAK 2011

KIBRIS NEDENİYLE ASKIYA ALINAN FASILLARIN AÇILACAĞI YÖNÜNDEKİ HABERLER DOĞRU ÇIKMADI

31 Aralık 2010 tarihinde bir televizyon kanalı tarafından verilen haberde, Kıbrıs konusunda uzlaşmaya varıldığı iddia edildi. Söz konusu haberde, Türkiye’nin İstanbul ya da İzmir’de bir deniz limanını Rum bandıralı gemilere açması yönünde Avrupa Birliği (AB) ile uzlaşmaya varıldığı ileri sürüldü. İlk aşamada herhangi bir sorun yaşanmaması halinde, ikinci aşamada Türkiye’nin diğer deniz limanları ve havaalanlarının Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’ne (GKRY) açılmasının öngörüldüğü vurgulandı. Buna karşılık olarak ise, hâlihazırda Kıbrıs sorunu nedeniyle askıda bulunan 8 müzakere faslı ile GKRY’nin tek taraflı vetosu sebebiyle açılamayan 6 faslın koşulsuz olarak müzakerelere açılacağı iddia edildi. Ayrıca, Avrupa ülkelerinden sınırlı da olsa Ercan Havaalanı’na charter uçuşların gerçekleştirileceği belirtildi. Haberde ayrıca, AB’nin bu çözümü yürürlüğe koymak için GKRY’nin onayını beklediğinin altı çizildi.

Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış tarafından yapılan açıklamada ise söz konusu haberin doğru olmadığı vurgulanarak, Türkiye’nin “limana liman” şartı hatırlatıldı.

Bilindiği üzere, 33 fasılda yürütülen üyelik müzakerelerinde, Kıbrıs sorunu ve bazı Üye Devletlerin vetoları nedeniyle, hâlihazırda Türkiye’nin açabileceği 3 fasıl (Rekabet Politikası, Kamu Alımları, Sosyal Politika ve İstihdam) bulunuyor. Bu durum önümüzdeki dönemde, yürütülen müzakerelerde durma noktasına gelinmesi konusunda endişe yaratıyor.

Bu çerçevede, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, 3 Ocak 2011 tarihinde başlayan Üçüncü Büyükelçiler Konferansı’nın açılışında yaptığı konuşmada Kıbrıs’la ilgili olarak, “AB mi? Kıbrıs mı?” şeklinde bir tercihin Türkiye’nin önüne getirilmemesi gerektiğini vurguladı. Davutoğlu, konuyla ilgili olarak, “Türkiye zor şartlarda, gerektiğinde en beklenmeyen kararları alabildiğini göstermiştir ve alır da” ifadesini kullandı.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Başbakanı İrsen Küçük de, bu haberlerin gerçeği yansıtmadığını vurguladı. Başbakan Küçük tarafından yapılan yazılı açıklamada, Rum tarafının şantajlarına ne Türkiye’nin ne de KKTC’nin boyun eğmeyeceğinin, Türkiye ve KKTC’nin çıkarlarının en iyi şekilde korunacağının ilgili tüm taraflarca bilinmesi gerektiği belirtildi.