İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
1-9 OCAK 2011

İKV’DEN HAFTAYA BAKIŞ

2011 yılının ilk altı ayında Avrupa Birliği (AB) Bakanlar Konseyi’nin Dönem Başkanlığı’nı Macaristan üstlenecek. Bu göreve getirilen ilk Merkez ve Doğu Avrupa Ülkesi olması Macaristan’a önemli sorumluluklar yüklüyor. 2010 yılı sonunda Belçika Dönem Başkanlığı’nda açılamayan Rekabet faslının da Macaristan Dönem Başkanlığı sırasında açılacağı ümit ediliyor.

Devamını Oku

“TURKEY: PAST, PRESENT AND FUTURE” BAŞLIKLI İKV ÇALIŞMASI YAYIMLANDI

İKV uzman kadrosunun çalışmaları ve temasları sırasında özellikle Avrupalı muhatapları tarafından kendilerine sıklıkla yöneltilen sorulara ışık tutmak amacıyla hazırlanan “Turkey: Past, Present and Future” başlıklı kitap yayımlandı.

Devamını Oku

MACARİSTAN, AB DÖNEM BAŞKANLIĞI’NI BELÇİKA’DAN DEVRALDI

Avrupa Birliği (AB) Dönem Başkanlığı 1 Ocak 2011 itibariyle Belçika’dan Macaristan’a geçti. Lizbon Antlaşması ile hayata geçirilen üçlü dönem başkanlığı sisteminin İspanya ve Belçika’dan sonra son üyesi olan Macaristan’ın Başbakanı Viktor Orban, 6 Ocak 2011 tarihinde Macaristan Parlamentosu’nda düzenlenen bir törenle, Belçika Başbakanı Yves Leterme’den AB Dönem Başkanlığı bayrağını devraldı.

Devamını Oku

ESTONYA, AVRO ALANI’NA KATILDI

Estonya, 1 Ocak 2011 itibariyle Avro’ya geçiş yaparak, Avro Alanı’na katılan 17. üye oldu. Böylelikle, Estonya, Avrupa Birliği (AB) ortak para birimini kabul eden ilk eski Sovyetler Birliği ülkesi oldu. Estonya’nın üyeliğiyle birlikte Avro Alanı’ndaki AB vatandaşlarının sayısı 330 milyona ulaştı. 2014 yılında Letonya’nın, 2015’te ise Romanya’nın Avro Alanı’na üye olmaları öngörülüyor.

Devamını Oku

ÜÇÜNCÜ BÜYÜKELÇİLER KONFERANSI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

3 - 9 Ocak 2011 tarihleri arasında Türkiye’nin yurt dışında görev yapan tüm büyükelçilerinin katılımıyla, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun başkanlığında gerçekleştirilen Üçüncü Büyükelçiler Konferansı Ankara ve Erzurum’da düzenlendi. Üçüncü Büyükelçiler Konferansı bu sene “Vizyoner Diplomasi: Türkiye’nin Perspektifinden Küresel ve Bölgesel Düzen” temasıyla toplandı.

Devamını Oku

KIBRIS NEDENİYLE ASKIYA ALINAN FASILLARIN AÇILACAĞI YÖNÜNDEKİ HABERLER DOĞRU ÇIKMADI

31 Aralık 2010 tarihinde bir televizyon kanalı tarafından verilen haberde, Kıbrıs konusunda uzlaşmaya varıldığı iddia edildi. Söz konusu haberde, Türkiye’nin İstanbul ya da İzmir’de bir deniz limanını Rum bandıralı gemilere açması yönünde Avrupa Birliği (AB) ile uzlaşmaya varıldığı ileri sürüldü.

Devamını Oku

TÜRKİYE-YUNANİSTAN SINIRINA DUVAR ÖRÜLMESİ PLANLANIYOR

1 Ocak 2011 tarihinde, Yunan basınına yansıyan haberler uyarınca, düzensiz göçle daha etkili mücadele edebilmek için Türkiye-Yunanistan sınırına tel çit çekileceği gündeme geldi. Bu çerçevede, Yunanistan’ın Kamu Düzeninden Sorumlu Devlet Bakanı Christos Papoutsis, Türkiye ile Yunanistan kara sınırının 12,5 kilometrelik bölümüne tel çit çekileceğini açıkladı.

Devamını Oku

ROMANYA’NIN SCHENGEN ALANI’NA KATILIMIYLA İLGİLİ SORUNLAR DEVAM EDİYOR

4 Ocak 2011 tarihinde Avrupa Komisyonu sözcüsü tarafından yapılan açıklamada, Romanya’nın tek taraflı olarak İşbirliği ve Tahkik Mekanizması’ndan (Cooperation and Verification Mechanism-CVM) çıkmasının mümkün olmadığı belirtildi

Devamını Oku

ÜÇ YENİ AVRUPA DENETLEME MAKAMI OLUŞTURULDU

Avrupa’daki mali kriz sırasında risk önleme ve ulusal denetleyici makamlar arasındaki eşgüdümün sağlanması konusunda yaşanan eksikliklerin giderilmesi yönünde, Avrupa Birliği yeni bir mali denetleme sistemi oluşturdu.

Devamını Oku

2011-2014 YILLARINI KAPSAYAN TÜRKİYE SANAYİ STRATEJİ BELGESİ AÇIKLANDI

5 Ocak 2011 tarihinde 2011–2014 yıllarını kapsayan, 8 ana bölümden ve 72 eylemden oluşan Türkiye Sanayi Strateji Belgesi, Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün tarafından İstanbul’da duyuruldu. Kamu ve özel sektör birlikteliğinde açıklanan Strateji Belgesi ve Eylem Planı’nda, küçük ve orta ölçekli işletmelerin (KOBİ) teknolojik altyapısının güçlendirilmesi ve mesleki eğitimin geliştirilmesine öncelik verildi.

Devamını Oku

AVRO ALANINDA İŞSİZLİK DEVAM EDİYOR

Avrupa Birliği’nin (AB) resmi istatistik kurumu Eurostat’ın 7 Ocak 2011 tarihinde açıkladığı verilere göre, Avro Alanı’nda Kasım ayı işsizlik oranı değişmedi ve rekor seviye olan yüzde 10,1’de kaldı. Avro`yu kullanan ülkelerdeki işsizlik oranı Mart ayından bu yana yüzde 10`un üzerinde seyrediyor.

Devamını Oku

AB GÖNÜLLÜLÜK YILI BAŞLADI

27 Kasım 2009 tarihinde Avrupa Birliği (AB) Konseyi tarafından 2011 yılının AB`de "Gönüllülük Yılı" olarak belirlenmesinin ardından, 2011 AB Gönüllülük Yılı etkinlikleri 1 Ocak 2011 itibariyle başladı.

Devamını Oku