İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
1-31 EKİM 2023

AB GÜNDEMİ: AB’nin İsrail-Filistin Çatışması Karşısındaki Tutumu

Yıllardır süregelen ve 7 Ekim 2023 tarihinde Hamas’ın İsrail’e gerçekleştirdiği saldırı sebebiyle yeniden alevlenen İsrail-Filistin çatışması karşısında, AB ve üye ülkeler ortak bir politika sergileyemedi.

Devamını Oku

AB GÜNDEMİ: Jeopolitik Gerilimlerin Gölgesinde AB-ABD Zirvesi

İsrail-Hamas çatışmasıyla Ortadoğu’da savaşın tırmandığı ve Ukrayna’daki savaşın devam ettiği bir küresel kriz ortamında gerçekleşen ABD-AB Zirvesi, belirsizliklerle sonuçlandı.

Devamını Oku

AB GÜNDEMİ: Avrupa Siyasi Topluluğu Granada Zirvesi

Hükümetler arası bir forum olan ve üçüncüsü Granada şehrinde düzenlenen Avrupa Siyasi Topluluğu`nun gündeminde; güvenlik meseleleri, Ukrayna`daki savaş ve Karabağ`daki gerginlik vardı.

Devamını Oku

AB GÜNDEMİ: Polonya`da Yeni Dönem: Muhalefetin Zaferi, AB`yi Güçlendirebilir mi?

Polonya seçimlerini, Donald Tusk liderliğindeki liberal Koalicja Obywatelska (KO), ılımlı muhafazakâr Trzecia Droga (TD) ve sol görüşe sahip olan Lewica’dan oluşan muhalefetin kazanmasının ardından sekiz yıllık aşırı sağ iktidarı son buldu.

Devamını Oku

TÜRKİYE-AB GÜNDEMİ: Türkiye’deki Sığınmacılar için AB Mali Yardım Programı Yıllık Raporu’nun Yedincisi Yayımlandı

AB’nin ilk kez 2015 yılında oluşturduğu Türkiye’deki Sığınmacılar için AB Mali Yardım Programı’nın işleyişini ele alan yıllık raporların yedincisi, 22 Eylül 2023 tarihinde Avrupa Komisyonu tarafından yayımlandı.

Devamını Oku

AB GÜNDEMİ: Temiz Teknoloji Yarışında Kritik Hamle: AB`den Çin Elektrikli Otomobillerine Soruşturma

AB, küresel anlamda yeni bir rekabet alanı olan temiz teknoloji yarışında önemli bir adım atarak, Çin`den yapılan elektrikli otomobil ithalatına yönelik bir anti-sübvansiyon soruşturması başlattı.

Devamını Oku

AB GÜNDEMİ: Komisyon, Avrupa Rüzgâr Enerjisi Sektörünü Desteklemek İçin Acil Eylemleri Belirledi

AB`nin rüzgâr enerjisi sektörüne yönelik yeni eylem planı, 2030 iklim ve enerji hedeflerine ulaşma, enerji bağımsızlığını sağlama ve yeşil dönüşümü gerçekleştirme yolunda oldukça önemli bir adım olarak dikkat çekiyor.

Devamını Oku

AB GÜNDEMİ: AB, Kritik Teknolojiler için Ekonomik Güvenliğini Güçlendirmek İstiyor

Avrupa Komisyonu ve AB üyesi ülkeler, Avrupa’nın ekonomik güvenliğini güçlendirmek için kritik teknoloji alanlarında risk değerlendirmesi yapmaya hazırlanıyor.

Devamını Oku

İKV`DE GÜNDEM