İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
1-15 KASIM 2023

AB GÜNDEMİ: Avrupa Komisyonunun 2023 Genişleme Strateji Paketi Yayınlandı: Genişleme Süreci Hızlanıyor

Avrupa Komisyonu tarafından her yıl hazırlanan ve AB’nin genişleme stratejisi ve perspektifini okumak için oldukça önemli bir belge olan “AB Genişlemesine İlişkin Tebliğ”, 8 Kasım 2023 tarihinde yayımlandı.

Devamını Oku

TÜRKİYE-AB GÜNDEMİ: 2023 Türkiye Raporu: Komisyondan Türkiye’ye Yönelik Eleştiriler Devam Ediyor

Avrupa Komisyonunun 2023 Türkiye Raporu’nda, Türkiye’nin AB için kilit bir ortak ve aday ülke olmaya devam ettiği belirtilse de geçtiğimiz senelere benzer şekilde Türkiye’ye yönelik eleştirilerin aynı tonda devam ettiği görülüyor.

Devamını Oku

KÜRESEL GÜNDEM: Yapay Zekânın Kuralları İngiltere’de Belirlendi

ABD, Çin, AB ve Birleşik Krallık gibi 28 ülkeden temsilciler ve şirketler, Bletchley Park`ta düzenlenen zirvede, yapay zekâ modellerinin potansiyel riskleriyle mücadele etmeyi amaçlayan Bletchley Deklarasyonu’nu imzalandı.

Devamını Oku

AB GÜNDEMİ: AB’den Çevre Dostu Yük Taşımacılığında Önemli Adım: Taşımacılık Modlarının Birleştirilmesine İlişkin Yeni Teklif

İklim kriziyle mücadele konusunda önemli adımlar atmaya devam eden Avrupa Komisyonu, yük taşımacılığını daha sürdürebilir ve çevre dostu hâle getirmek amacıyla taşımacılık modlarının birleştirilmesine ilişkin yeni bir teklifi kabul etti.

Devamını Oku