İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
7-16 ARALIK 2013

AB BAKANI VE BAŞMÜZAKERECİ EGEMEN BAĞIŞ TOBB BAŞKANI RİFAT HİSARCIKLIOĞLU İLE GÖRÜŞTÜ

AB Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, 10 Aralık 2013 tarihinde, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu ile görüştü. AB Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu’nun Türkiye’nin henüz AB üyesi olmamasına karşın, Avrupa’nın odalar birliği olan Avrupa Ticaret ve Sanayi Odaları Birliği (EUROCHAMBRES) Eurochambres’ın Başkanvekilliği’ne yükseldiğine dikkat çekerek, “Bu da Türk milletinin azminin, kararlılığının aslında en önemli göstergesi. Biz üyesi olmadan Avrupa Birliği'nin en önemli kurumlarının liderliğini üstlenecek noktaya geldik” açıklamasında bulundu.

TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu ise Eurochambres Genel Kurulu’nun İstanbul’da düzenlendiğini hatırlatarak, söz konusu kurulda başkan ve başkan yardımcısının seçiminin Türkiye için büyük önem taşıdığına değindi ve “İlk defa AB üyesi olmayan bir ülkeden Eurochambres Başkan Yardımcılığı’na Türk iş dünyasının bir başkanı seçildi” dedi. Eurochambres Başkan Yardımcılığı’na seçilmiş olmanın Avrupa siyasetçilerine anlamlı bir mesaj verdiğine dikkat çeken Hisarcıklıoğlu, “Avrupa iş dünyaları olarak bizim aramızda ayrımcılık yok. Avrupa siyasetçileri kendi iş dünyalarının sesine kulak verebilseler bugün Türkiye’nin Avrupa Birliği’nde hiçbir sorunu olmadığını da çok rahat görebileceksiniz” açıklamasında bulundu.

Vize meselesinin de ele alındığı görüşmede, Bakan Bağış AB vize süreciyle ilgili olarak önemli bir süreç yaşanacağını vurgulayarak, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın 16 Aralık 2013 tarihinde Türkiye’nin AB süreciyle ilgili olarak önemli bir açıklama yapacağını belirtti. AB Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış ayrıca, vize muafiyeti görüşmelerinin tamamlanmasıyla, 3 ila 3,5 yıl içerisinde Türk vatandaşlarının vize zorunluluğu olmadan Avrupa’da serbest dolaşım imkanını yakalayacaklarını ifade etti ve “Bu noktaya gelmemizde bütün iş dünyamızın büyük katkısı var. TOBB Başkanımızın da çok büyük katkıları var. Kendisine de huzurlarınızda teşekkür ediyorum” dedi. TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu ise, 13 Aralık 2013 tarihinde, Macaristan Büyükelçiliği ile bir protokol imzalayacaklarını, böylelikle iş adamlarının çok giriş çıkışlı ve uzun süreli vize alabilmesinin önünün açılacağını dile getirdi.

16 Aralık 2013 tarihinde AB ile geri kabul anlaşmasının imzalanmasına paralel olarak, Türk vatandaşları için vize muafiyeti görüşmelerinin de başlaması bekleniyor.