İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
7-16 ARALIK 2013

AB Ekonomi ve Maliye Bakanları Toplantısı: Bankacılıkta ilerleme sağlandı

10 Aralık 2013 tarihinde toplanan AB Ekonomi ve Maliye Bakanlarının ana gündemini, ulusal mekanizmaları uyumlaştıran Bankacılık Yeniden Yapılandırma ve Çözümleme Mekanizması’na ilişkin direktif (BBRD) ve mevduat garanti sistemine ilişkin direktif (DGS) tasarıları üzerindeki görüşmeler oluşturdu.

Söz konusu direktiflere ilişkin tartışılan konuların başında, AB’de banka kurtarma araçlarının ne şekilde olacağı ve bu kapsamda bankaların devletler tarafından kurtarılması ve diğer bir yöntem olan, kurtarmanın kamu desteğinden önce, hissedarlar, menkul değer yatırımcıları, tasarruf sahipleri gibi özel yatırımcılar vasıtasıyla olması seçenekleri geliyor. Avro Grubu Başkanı Jeroen Dijsselbloem, kamu dışında özel yatırımcıların ne şekilde kurtarmaya katılacağının kesin olarak belirlenmesinin büyük önem taşıdığına işaret etti. Almanya Maliye Bakanı Wolfgang Schäuble da, kamunun banka kurtarması döneminin sona erdiğini belirtti. Banka kurtarmalarına ilişkin direktif tasarısı ile potansiyel banka krizlerine ilişkin olarak hazırlık, önleme ve müdahale olmak üzere üç aşamada çeşitli araçlar getirilmesi öngörülüyor. Bunun için de üye ülkelerin genel olarak, önceden kurtarma ve çözümleme fonları kurmaları gerekiyor.

Toplantıda AB Ekonomi ve Maliye Bakanları, Bankacılık Birliği’nin geliştirilmesinde daha ileri bir adım atarak Avrupa Parlamentosu ile ilgili direktif tasarılarının son aşaması üzerinde anlaştılar. Konu üzerindeki güncellenmiş çalışmalara ilişkin olarak AP ile görüşmelerin bu yılsonunda tamamlanması öngörülüyor. Litvanya Maliye Bakanı ve AB Ekonomi ve Maliye Bakanları Konseyi Başkanı Rimantas Šadzius, Tek Denetim Mekanizması’na ilişkin olarak henüz resmi bir sonuç olmadığını ancak uzmanlar ekibi ile görüşülecek somut yön ve mekanizmaların belirlenmesinde önemli ilerleme sağlandığını, önümüzdeki haftalarda bunun ortaya koyulacağını belirtti.