İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
7-16 ARALIK 2013

İKV’DEN HAFTAYA BAKIŞ

Geçtiğimiz hafta AB ve Türkiye’nin gündeminde yer alan en önemli gelişme hiç şüphesiz, 16 Aralık 2013 tarihinde Türkiye ile AB arasında “Vize Serbestisi Diyaloğu Mutabakat Metni” ve “Geri Kabul Anlaşması” imzalanmasıydı. Ankara’da gerçekleştirilen imza töreninde, Geri Kabul Anlaşması’nı İçişleri Bakanı Muammer Güler; vize muafiyetine ilişkin protokolü ise Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu imzaladı. AB adına her iki anlaşmayı da, Avrupa Komisyonu’nun İçişlerinden Sorumlu Üyesi Cecilia Malmström imzaladı.

Devamını Oku

TÜRKİYE İLE AB ARASINDA VİZE SERBESTİSİ DİYALOĞU MUTABAKAT METNİ VE GERİ KABUL ANLAŞMASI İMZALANDI

16 Aralık 2013 tarihinde Türkiye ile AB arasında “Vize Serbestisi Diyaloğu Mutabakat Metni” ve “Geri Kabul Anlaşması” imzalandı. Ankara’da gerçekleştirilen imza törenine, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan da katıldı. Törende, Geri Kabul Anlaşması’nı İçişleri Bakanı Muammer Güler; vize muafiyetine ilişkin protokolü ise Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu imzaladı. AB adına her iki anlaşmayı da, Avrupa Komisyonu’nun İçişlerinden Sorumlu Üyesi Cecilia Malmström imzaladı.

Devamını Oku

PASİFİK İTTİFAKI TOPLANTISI YAPILDI

İKV, DEİK ve The Pacific Alliance’nin işbirliğinde, 16 Aralık 2013 tarihinde “Pasifik İttifakı - Ekonomik ve Ticari Entegrasyon ve Küresel Erişim Platformu: Türkiye için Fırsatlar” başlıklı bir toplantı düzenlendi.

Devamını Oku

AB BAKANI VE BAŞMÜZAKERECİ EGEMEN BAĞIŞ TOBB BAŞKANI RİFAT HİSARCIKLIOĞLU İLE GÖRÜŞTÜ

AB Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, 10 Aralık 2013 tarihinde, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu ile görüştü.

Devamını Oku

AP’NİN 2013 YILI TÜRKİYE İLERLEME RAPORU’NA İLİŞKİN İLKE KARAR TASLAĞI AFET’TE GÖRÜŞÜLDÜ

Avrupa Parlamentosu (AP) Türkiye Raportörü Hollandalı Hıristiyan Demokrat Parlamenter Ria Oomen-Ruijten’in hazırladığı ilke karar taslağı 9 Aralık 2013 tarihinde, AP Dış İlişkiler Komitesi’nin (AFET) Strazburg’daki oturumunda ele alındı.

Devamını Oku

10 ARALIK DÜNYA İNSAN HAKLARI GÜNÜ

AB Dış Politika Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton, 10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü’ne ilişkin AB adına yaptığı açıklamada, insan hakları ve demokrasi konusunun AB dış ilişkilerinin bir parçası haline getirilmesi için çalışmaların yoğunlaştırıldığını söyledi.

Devamını Oku

TÜRK DIŞ POLİTİKASI KAMUOYU ALGILARI ARAŞTIRMASI SONUÇLANDI

Kamuoyunun Türk dış politikasına olan bakış açısını ortaya koymak ve dış politika ile ilgili konulara yaklaşımlarını saptamak amacıyla Kadir Has Üniversitesi tarafından yapılan “Türk Dış Politikası Kamuoyu Algıları Araştırması”nın sonuçları açıklandı.

Devamını Oku