İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
13-19 TEMMUZ 2013

İKV’DEN HAFTAYA BAKIŞ

Geçtiğimiz hafta Türkiye-Avrupa Birliği (AB)   gündeminde; 32’ncisi gerçekleştirilen Türkiye-AB Karma İstişare Komitesi Temas Toplantısı yer alırken, AB gündeminde ise AB Dışişleri ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton’ın Mısır ziyareti,  AB Konseyi’nin 2014 yılı bütçe taslağı üzerinde anlaşmaya varması ve AB ile ABD arasındaki Transatlantik Ticaret ve Yatırım Ortaklığı görüşmelerinin ilk müzakere turunun tamamlanması öne çıktı.

Brüksel’de gerçekleştirilen ve Türk ve AB kanadının yeni göreve gelen eş başkanları Bendevi Palandöken ve Sloven Cveto Stantic yönetiminde yapılan toplantıda Türkiye-AB Karma İstişare Komitesi Temas Grubu Toplantısı’nda Türkiye ve AB'de yaşanan son gelişmeler ele alınırken, 7-8 Kasım 2013'de yapılacak toplantının gündemi belirlendi. Eş Başkan Palandöken toplantıda yaptığı konuşmada Türkiye’nin AB üyeliğinin her iki taraf için de kazançlı olduğuna inandığını dile getirdi. Palandöken, kurulduğu günden bu yana, Türkiye-AB Karma İstişare Komitesi’nin çalışmalarını yakından takip ettiğini ve incelediğini ifade ederek, Komitenin her iki kanadı olarak işbirliği içerisinde son derece kapsamlı çalışmalar yaptıklarını, uzmanlarca, entegrasyonun ana unsurlarının ele alındığı raporlar hazırlandığını, oturumlar düzenlendiğini belirtti.

AB Dışişleri ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton, 17 Temmuz 2013 tarihinde Mısır’a bir çalışma ziyareti gerçekleştirdi. Yüksek Temsilci Ashton, ziyareti kapsamında geçici Cumhurbaşkanı Adli Mansur, geçici Başbakan Hazım el-Beblavi, Başbakan Yardımcısı ve Savunma Bakanı General Abdulfettah el-Sisi ve geçici hükümetin diğer mensupları ile görüştü. Ashton, ayrıca Mursi’nin devrilmesine giden süreçte eylemler düzenleyen Temerrüd hareketi mensubu gençler ve Mursi’nin mensubu olduğu Müslüman Kardeşler hareketinin siyasi kolu Özgürlük ve Adalet Partisi temsilcileri ile de bir araya geldi.

AB Konseyi 2014 yılı AB bütçe taslağı üzerinde teknik düzeyde anlaşma sağladı. Henüz üzerinde nihai uzlaşının sağlanamadığı gelecek yılın AB bütçesi, 18 Temmuz’da Daimi Temsilciler Komitesi ve Eylül ayında Ekonomi ve Maliye Bakanları Konseyi’nde görüşülmesinin ardından Avrupa Parlamentosu’nda oylanarak resmiyet kazanacak.

AB ve ABD’li yetkililer 8-12 Temmuz 2013 tarihleri arasında Transatlantik Ticaret ve Yatırım Ortaklığı’nın ilk müzakere turu için Washington’da bir araya geldiler. Anlaşmanın kapsamını görüşmek üzere 24 farklı çalışma grubu oluşturuldu. Müzakerenin ilk turunda, AB ve ABD’li yetkililer, anlaşmanın çerçevesi ve kapsamını üzerinde tartıştılar ve pazara erişimdeki mevcut engelleri tespit ettiler.

Tüm okuyucularımıza iyi bir hafta diliyoruz.