İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
13-19 TEMMUZ 2013

AB DIŞİŞLERİ VE GÜVENLİK POLİTİKASI YÜKSEK TEMSİLCİSİ ASHTON MISIR’I ZİYARET ETTİ

AB Dışişleri ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton, 17 Temmuz 2013 tarihinde Mısır’a bir çalışma ziyareti gerçekleştirdi. Yüksek Temsilci Ashton, ziyareti kapsamında geçici Cumhurbaşkanı Adli Mansur, geçici Başbakan Hazım el-Beblavi, Başbakan Yardımcısı ve Savunma Bakanı General Abdulfettah el-Sisi ve geçici hükümetin diğer mensupları ile görüştü. Ashton, ayrıca Mursi’nin devrilmesine giden süreçte eylemler düzenleyen Temerrüd hareketi mensubu gençler ve Mursi’nin mensubu olduğu Müslüman Kardeşler hareketinin siyasi kolu Özgürlük ve Adalet Partisi temsilcileri ile de bir araya geldi.

Ziyaretinin sonunda bir açıklamada bulunan Ashton, Muhammed Mursi ile görüşememekten üzüntü duyduğunu ifade ederek, Mursi’nin bir an önce serbest bırakılması çağrısında bulundu.

Mısır temasları sırasında Mısır halkına verdikleri güçlü desteği yinelediğini belirten Ashton, Mısır’ın hızlı bir şekilde demokratik geleceğinde ilerlediğini görmek istediklerini kaydetti. Ashton, seçimlerin gelecek birkaç ay içerisinde gerçekleştirilmesi halinde AB’nin seçimlerin izlenmesinde oynayabileceği rolü değerlendirdiklerini de ifade etti.

Ashton, görüşmelerinde, ülkedeki herkesin siyasi süreçlerde temsil edildiğini hissettiği katılımcı bir sürecin önemine dikkat çektiğini belirtti. Gerçekleştirdiği görüşmelerde, pek çok farklı görüşle karşılaştığını belirten Ashton, buna rağmen vermek istediği temel mesajın Mısır’da ülkenin bu prensip ve değerler çerçevesinde yönetilmesine ihtiyaç duyulduğu ve siyasi sürecin ve ekonominin desteklenmesi yönünde olduğunu belirtti.

Mısır’a gerçekleştirdiği tüm ziyaretlerde katılımcı bir sürecin önemine dikkat çektiğini ifade eden Ashton, Muhammed Mursi’nin ve diğer siyasi tutukluların serbest bırakılması gerektiğine inandığını belirtti.

Ashton, gerek Özgürlük ve Adalet Partisi, gerekse ülkenin geleceğiyle ilgilenen tüm aktörler için, herkese siyasi sürece katılım hakkı tanımanın önemli olduğunu kaydetti. AB olarak bu sürece katkıda bulunmaya hazır olduklarını belirten Ashton, bu süreci ileriye götürecek olanın Mısır olduğunu ifade etti. AB’nin Mısır için uzun vadeli bir ortak ve bir dost olduğunu belirten Ashton, yapmak istediklerinin Mısır halkını ekonomik açıdan ve haklar açısından desteklemek olduğunu söyledi.

Mısır’ın gerek bölgede, gerekse küresel çapta güçlü ve önemli bir ülke olduğunu; köklü bir geçmişe ve geleceğe sahip olduğunu vurgulayan Ashton, sorunun Mısır’ı defalarca ziyaret eden AB yetkililerinin Mısır’ın geleceğine nasıl katkıda bulunabilecekleri olduğunu belirtti.