İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
6-12 TEMMUZ 2013

İKV’DEN HAFTAYA BAKIŞ

Geçtiğimiz hafta Avrupa Birliği (AB) gündeminde önemli gelişme olarak, Avro Alanı Maliye Bakanları (Avro Grubu) ve AB Ekonomi ve Maliye Bakanları (ECOFIN) Toplantıları yer aldı.

Devamını Oku

AVRO ALANI MALİYE BAKANLARI VE AB EKONOMİ VE MALİYE BAKANLARI TOPLANTILARI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

8 Temmuz 2013 tarihinde toplanan Avro Alanı Maliye Bakanları (Avro Grubu) Yunanistan ekonomisine sağlanan mali desteğin sürdürülmesini kararlaştırdılar. Memur maaşlarının ve alacaklılara ilişkin ödemelerinin yapılabilmesi için ülkeye mali yardım verilmesine yeşil ışık yaktılar.

Devamını Oku

5 BATI BALKAN ÜLKESİ VATANDAŞLARINA SAĞLANAN VİZE SERBESTLİĞİNDE GERİ ADIM MI ATILIYOR?

AP’nin İspanyol üyesi Agustin Diaz de Mera (Muhafazakar), 8 Temmuz 2013 tarihinde yaptığı açıklamada, AP’nin üye devletler ile, Batı Balkan ülkeleri vatandaşlarına uygulanan vize muafiyetini geçici olarak askıya almaya yönelik mutabakata vardıklarını açıkladı.

Devamını Oku

AVRUPA KOMİSYONU BANKACILIK BİRLİĞİ’NE İLİŞKİN YENİ BİR TEKLİF SUNDU

Avrupa Komisyonu, 10 Temmuz 2013 tarihinde Bankacılık Birliği için Tek Denetim Mekanizması’nı (Single Supervisory Mechanism - SSM) tamamlayacak olan Ortak Çözüm Mekanizması’nın (Single Resolution Mechanism - SRM) oluşturulmasını önerdi.

Devamını Oku

ERASMUS PROGRAMI 2011-2012 ÖĞRETİM YILI VERİLERİ AÇIKLANDI

Avrupa Komisyonu’nun Eğitim, Kültür, Çoklisanlılık ve Gençlikten Sorumlu Üyesi Androulla Vassiliou, 8 Temmuz 2013 tarihinde, geçtiğimiz yıl 25’inci yılını geride bırakan öğrenci hareketliliği programı Erasmus’un 2011-2012 öğretim yılı verilerini açıkladı.

Devamını Oku

AVRUPA KOMİSYONU, “MAVİ KEMER” İLE GEMİLER İÇİN GÜMRÜK İŞLEMLERİNİ KOLAYLAŞTIRIYOR

Avrupa limanlarında uygulanan ağır idari prosedürlerinin deniz taşımacılığındaki masrafları arttırması ve gecikmelere yol açması ile alınan şikâyetler sonucunda, Avrupa Komisyonu, 8 Temmuz 2013 tarihinde bürokratik işlemleri azaltmayı, uzun bekleme süreleri engellemeyi ve sektörü daha rekabetçi kılmak için gümrük formalitelerini kolaylaştırmayı amaçlayan “Mavi Kemer” başlıklı yeni eylem planı açıkladı.

Devamını Oku