İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
29 HAZİRAN-5 TEMMUZ 2013

HIRVATİSTAN’IN AB ÜYELİĞİ DOLAYISIYLA ZAGREB’DE DÜZENLENEN RESMİ KUTLAMALARA TÜRKİYE’Yİ TEMSİLEN, AB BAKANI VE BAŞMÜZAKERECİ EGEMEN BAĞIŞ KATILDI

Hırvatistan, 1 Temmuz 2013 tarihi itibarıyla AB’nin 28'inci üyesi oldu. Hırvatistan’ın AB üyeliği dolayısıyla başkent Zagreb’de düzenlenen kutlamaya Türkiye’yi temsilen, AB Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış katıldı. 15 devlet başkanı, 13 başbakan, 3 meclis başkanı olmak üzere aralarında çok sayıda bakanın da bulunduğu 170 üst düzey devlet yetkilisinin hazır bulunduğu kutlamanın açılış konuşmasını Hırvatistan Başbakanı Zoran Milanovic’in, kapanış konuşmasını ise Hırvatistan Cumhurbaşkanı Ivo Josipovic yaptı. Hırvatistan Cumhurbaşkanı İvo Yosipoviç, yaptığı konuşmada, ülkesinin AB üyeliğini, ''ülke tarihindeki yeni bir sayfa'' olarak nitelendirdi. Avrupa'nın, güvenlik ve barış topluluğu olduğunu ifade eden Yosipoviç, Hırvatistan’ın geçmişinin zorlu, trajik olduğunu ve Birlik üyeliğinin, şimdiki ve gelecekteki nesillere barış ve güvenli bir ortam getireceğini söyledi. Konuşmasının sonunda, üyelik sürecinde kendilerine destek olan tüm AB ülkelerine teşekkür eden Yosipoviç, ''Hırvatistan, AB'nin sorumlu, aktif ve yapıcı bir üyesi olacaktır'' dedi.

Hırvatistan Başbakanı Zoran Milanoviç ise konuşmasında Hırvatistan’ın bölge ülkeleriyle kopmaz bağlara sahip olduğunu ve bölge ülkelerinin de en kısa sürede AB kriterlerini yerine getirmesi için yardımcı olacaklarını ifade etti.

Kutlama sırasında basın mensuplarının sorularını yanıtlayan AB Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, Hırvatistan’nın AB’ye üyeliğiyle birlikte, Türkiye’nin AB müzakere sürecinde önemli bir müttefik kazandığını belirtti ve Türkiye’nin AB reformlarına kararlıkla devam edeceğinin altını çizdi.

BAĞIŞ: "AVRUPALI ENTELEKTÜELLERİN TÜRKİYE'NİN ÖNEMİNİ FARKETMESİNE KARŞIN HÂLÂ BİR TÜRKİYE KORKUSU VAR"

AB Bakanı ve Başmüzakareci Egemen Bağış, AK Parti İzmir Milletvekili ve AB Uyum Komisyonu Başkanı Prof. Dr. Mehmet Tekelioğlu tarafından organize edilen Parlamentolararası Değişim ve Diyalog Projesi kapsamında İzmir’de düzenlenen ‘Gençlik, Demokrasi ve Değişim’ temalı seminerin açılışına katıldı. AB Bakanı ve Başmüzakareci Egemen Bağış burada yaptığı konuşmada Avrupalı entelektüellerin Türkiye’nin önemini fark etmesine karşın hâlâ bir Türkiye korkusu olduğunu belirtti.

Bağış, bu sürecin sadece Türkiye için değil AB için de önemli olduğunu belirterek AB'nin Türkiye'ye olan ihtiyacının Türkiye'nin AB'ye olan ihtiyacından çok daha fazla olduğunu ifade etti.  Türkiye’ye havlu attırmak isteyenlere, kendi iç politikalarında Türkiye'nin üyelik sürecini istismar etmek isteyenlere hiçbir zaman pirim vermediklerini ve vermeyeceklerini belirten Bakan Bağış, Türkiye’nin reformlarına ağırlık vermesi gerektiğini kaydetti. Bakan Bağış, Türkiye'nin önüne engel ve siyasi blokajlar konulduğunu da kaydederek, bunların kaldırılması durumunda birkaç yıl içinde AB üyeliğinin gerçekleşeceğini vurguladı. Bağış, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Hala tüm engellere rağmen, Türkiye müktesebatın neredeyse yüzde 65'ine uyumlu hale gelmiştir. Birçok AB üyesi ülke Türkiye kadar uyumlu dahi değildir. Bugün AB'ye üye olup hala Maastricht Ekonomi Kriterleri'ni ve Kopenhag Siyasi Kriterleri'ni yakalayamamış ülkeler olduğunu hepimiz biliyoruz. Türkiye'nin yaşadığı sıkıntılı sürecinde aslında Avrupa'daki bazı önyargılardan kaynaklandığını görüyoruz. Ama onun için de bizim mutlaka kendi reformlarımıza odaklanmamız lazım. Türkiye'nin reformları Türkiye'ye kem gözle bakmak isteyenleri, Türkiye'nin yükselişini yavaşlatmak isteyenleri de aynı zamanda durduran bir süreçtir. Türkiye'nin daha da güçlenmesi için kendi reformlarımıza ağırlık vermeliyiz".