İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
29 HAZİRAN-5 TEMMUZ 2013

AB Dışişleri ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Ashton Mısır’daki duruma ilişkin bir açıklamada bulundu

Mısır'da ordunun Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'yi görevden alması ve seçimler düzenlenene kadar geçici yönetim kurulacağını açıklamasını takiben AB Dışişleri ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton 3 Temmuz 2013 tarihinde yaptığı açıklamada Mısır’daki duruma ilişkin bir açıklamada bulundu.

Mısır’daki durumu yakından takip ettiğini ifade eden Yüksek Temsilci Ashton, aynı zamanda toplum içerisindeki derin bölünme, siyasi değişiklik konusundaki genel destek ve uzlaşmaya varma konusundaki çabaların da tamamıyla farkında olduğunu belirtti. Ashton açıklamasında, her iki tarafa da bir an önce demokratik sürece geri dönülmesi konusunda çağrıda bulundu. Bu kapsamda ülkenin demokratik dönüşümünü devam ettirmesi ve tamamlayabilmesi için âdil ve özgür başkanlık ve parlamento seçimlerinin yapılması ve anayasanın kapsayıcı bir şekilde hazırlanarak onaylanması gerektiğini de sözlerine ekledi.

Yeni yönetimin, tam anlamıyla kapsayıcı olmakla beraber, temel hak ve özgürlükleri ve hukukun üstünlüğü prensiplerini de korumasını ve sağlamlaştırmasını ve yetkililerin bu konuda hesap verebilir olmasını umduğunu ifade etti.

Açıklamasında şiddet içeren tüm eylemleri kınadığını belirten Ashton, mağdurların ailelerine de taziyelerini iletti ve güvenlik güçlerine Mısır halkının can ve mal sağlığını korumak amacıyla yetkileri dâhilinde ne gerekiyorsa yapmaları konusunda çağrıda bulundu. Ashton ayrıca, tüm taraflara itidalli davranmaları çağrısında bulundu. Ashton, açıklamasında, AB’nin Mısır halkının demokrasi ve kapsayıcı yönetişim arayışına tam destek verdiğini teyit etti.