İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
29 HAZİRAN-5 TEMMUZ 2013

Portekiz Maliye Bakanı ve Dışişleri Bakanı istifa etti

Portekiz Maliye Bakanı Vitor Gaspar 1 Temmuz 2013 tarihinde istifasını açıkladı. Mayıs 2011’den beri AB-IMF mali yardım programı kapsamında ülkede uygulanan kemer sıkma önlemlerinin baş mimarı ve Başbakan’dan sonra gelen ikinci lideri Gaspar’ın sürpriz istifasından sonra boşalan yerine özelleştirmeden sorumlu Hazine Bakanı Maria Luis Albuquerque Haien getirildi. Avrupa Komisyonu istifanın açıklanmasından sonra Portekiz’de reformlara aynı hızla devam edilmesi gerektiği uyarısında bulundu. Avrupa Komisyonu’nun Ekonomiden Sorumlu üyesi Olli Rehn de Portekiz’in yapısal düzenleme programının son aşamasına yaklaştığını ve kamu maliyesinin konsolidasyonu, mali istikrarın sağlanması ve rekabet gücü ve istihdamın artırılması için birçok şeyin yapılmış olduğuna işaret etti.

Maliye Bakanı Vitor Gaspar Portekiz’de derin bir resesyon ve beklenenin üzerinde yüksek bir işsizliğin yaşandığı bir dönemde istifa etti. İşçi sendikalarının son iki yıl içinde dördüncü kere greve gittiği ülkede sosyal ilişkilerde gerginlik yaşanıyor. Son iki yılda daralan ekonominin 2013’te de yüzde 2,3 oranında küçülmesi ve işsizliğin yüzde 18,2 oranıyla rekor düzeye çıkması bekleniyor.

Maliye Bakanı Vitor Gaspar daha önce Avrupa Komisyonu başkanlarının danışmanlık ekibi olan BEPA’ daki danışmanlık ve Portekiz Merkez Bankası’nda danışmanlık görevlerinde bulunmuştu. Bakanın, AB’nin istikrar ve reform önlemlerini sıkı bir şekilde uygulamasının toplumda memnuniyetsizlik ve merkez sağ koalisyon hükümetinde uyuşmazlığa yol açtığı belirtiliyor.

Portekiz’de Maliye Bakanı’ndan sonra 2 Temmuz’da Dışişleri Bakanı Paulo Portas da istifa etti. Portas, Maliye Bakanlığı’na Albuquerque’in getirilmesinin tasvip etmediği finans politikalarının devamı anlamına geldiğini savunuyor. Kemer sıkma politikasının uygunluğu konusundaki şüphelerini birçok kez dile getiren Portas ile Başbakan Pedro Passos Coelho arasında uzun süredir anlaşmazlık yaşandığı belirtiliyor.