İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
29 HAZİRAN-5 TEMMUZ 2013

ROJ TV Davası’nda karar açıklandı

İlk adımları 2005 yılında başlayan ROJ TV’nin kapatılmasına dair tartışmalarda son noktaya gelindi. Bilindiği gibi geçtiğimiz Ocak ayında Kopenhag Şehir Mahkemesi’nin para cezası kararının ardından ROJ TV’den itiraz adımı atılmıştı. Temyiz davasında mahkeme kararının açıklanması bekleniyordu.

En son 3 Temmuz 2013 tarihinde Danimarka Mahkemesi’nin açıkladığı karara göre, ROJ TV A/S ve Mesopotamia Broadcast A/S yayın şirketlerine ait ROJ TV’nin Danimarka’dan yayın lisansı iptal edildi. ROJ TV dışında, aynı yayın şirketlerine bağlı NÜÇE TV ve MMC kanallarının lisanslarının da iptal edildiği ve toplamda 10 milyon Danimarka Kronu para cezası verildiği açıklandı. Daha önce de Danimarka Radyo TV Üst Kurulu (Radio TV Naevn) Eylül 2012 tarihinde belli bir süre için kanalın disiplin cezasıyla yayın iznini geçici olarak iptal etmişti.

Danimarka basınının verdiği bilgilere göre, ülke kuralları gereği, yayın yapan şirketlerin kararlara itiraz hakkı bulunuyor. Bu nedenle kanaldan tekrar itiraz gelebileceği belirtiliyor. Ancak kararın açıklandığı günden itibaren iki hafta içinde herhangi bir itirazda bulunulmaması ve ödeme yapılmaması durumunda yayınların tamamen iptal edileceği ifade ediliyor. Öte yandan Danimarka Başsavcılığı, terör örgütü PKK’ya para aktarmak suçuyla 11 kişiye dava açıldığını açıkladı.