İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
29 HAZİRAN-5 TEMMUZ 2013

İKV’DEN HAFTAYA BAKIŞ

Avrupa Birliği (AB) gündeminde Temmuz ayının ilk haftası önemli gelişmelerle geçti. Hırvatistan, 1 Temmuz 2013 tarihinde AB’nin 28’inci Üye Devleti oldu. AB Konseyi Dönem Başkanlığı aynı tarihte İrlanda’dan Litvanya’ya geçti. AB üyelik sürecinde Litvanya ilk kez dönem başkanlığını üstlenecek. Öte yandan AB Liderler Zirvesi’nde de önemli kararlar alındı.

Devamını Oku

HIRVATİSTAN AB’NİN 28’İNCİ ÜYESİ OLDU

Hırvatistan’ın 1 Temmuz 2013 tarihinde AB’nin 28’inci üyesi olması, Zagreb’de 30 Haziran 2013 gecesi gerçekleşen törenle kutlandı. Hırvatistan, Slovenya’dan sonra Yugoslavya’dan ayrılarak bağımsızlığını ilan eden ülkelerden AB üyesi olan ikinci ülke olma özelliğini taşıyor. 1990’lı yılların ilk yarısında savaşa sahne olan Hırvatistan’ın on yıl süren çabalarının sonucunda AB üyeliğinin yükümlülüklerini üstlenmeye hazır, demokratik bir devlet haline gelmesi büyük bir başarı öyküsü olarak nitelendiriliyor ve AB üyesi olmayı bekleyen diğer Batı Balkan ülkelerine örnek gösteriliyor.

Devamını Oku

HIRVATİSTAN’IN AB ÜYELİĞİ DOLAYISIYLA ZAGREB’DE DÜZENLENEN RESMİ KUTLAMALARA TÜRKİYE’Yİ TEMSİLEN, AB BAKANI VE BAŞMÜZAKERECİ EGEMEN BAĞIŞ KATILDI

Hırvatistan, 1 Temmuz 2013 tarihi itibarıyla AB’nin 28`inci üyesi oldu. Hırvatistan’ın AB üyeliği dolayısıyla başkent Zagreb’de düzenlenen kutlamaya Türkiye’yi temsilen, AB Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış katıldı.

Devamını Oku

LİTVANYA AB DÖNEM BAŞKANLIĞI’NI DEVRALDI

Litvanya AB Dönem Başkanlığı’nı 1 Temmuz 2013 tarihinde İrlanda’dan devraldı. Litvanya’nın AB üyelik sürecindeki ilk AB Dönem Başkanlığı’nı yürütecek olması önemli bir gelişme olarak nitelendirilebilir. Öte yandan ülkenin Dönem Başkanlığı’nı, Mayıs 2014 tarihinde yapılacak Avrupa Parlamentosu seçimleri tarihine yakın bir tarihte devralması da önümüzdeki altı aylık süreç için öngörülen öncelikleri ve ülke

Devamını Oku

AB LİDERLER ZİRVESİ BRÜKSEL’DE GERÇEKLEŞTİ

AB Liderler Zirvesi 27-28 Haziran tarihlerinde Brüksel’de gerçekleşti. Zirve’de sosyal ve finansal konular önemli gündem maddelerini oluşturdu. Zirve’nin en çarpıcı gündem maddesini ise genç işsizliği oluşturdu.

Devamını Oku