İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
20-28 HAZİRAN 2013

İKV’DEN HAFTAYA BAKIŞ

Bu hafta ve geçtiğimiz hafta Avrupa Birliği (AB) ve Türkiye ilişkilerinde en önemli gündem maddelerinden biri, 26 Haziran 2013 tarihinde “Bölgesel Politika ve Yapısal Araçların Koordinasyonu” başlıklı faslın (22’nci fasıl) Avrupa Parlamentosu Genel İşler Konseyi’nde prensipte açılması kararı oldu. Öte yandan 27-28 Haziran 2013 tarihli Brüksel’de düzenlenen AB-Türkiye Karma Parlamento Komisyonu’nun (KPK) 72’inci toplantısı diğer bir önemli gündem maddesini

Devamını Oku

AB TÜRKİYE İLE 22’NCİ FASLIN AÇILMASINDA PRENSİPTE ANLAŞTI

Fransa’nın geçtiğimiz aylarda vetosunu kaldırmasının ardından, 3 yıl aradan sonra, 26 Haziran 2013 tarihinde “Bölgesel Politika ve Yapısal Araçların Koordinasyonu” başlıklı faslın (22’nci fasıl) açılması bekleniyordu. Ancak Gezi Parkı olaylarının başlaması ve olaylara müdahalelere yönelik Almanya başta olmak üzere bazı AB ülkelerinin itirazı nedeniyle faslın açılması tehlikeye girmişti. Bunun üzerine, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun da devreye girmesiyle yoğun müzakerelerin ardından faslın açılabilmesi için “ortak bir yol” bir bulunarak konu çözüme kavuşturuldu.

Devamını Oku

KPK TOPLANTISININ 72’NCİSİ BRÜKSEL’DE YAPILDI

AB-Türkiye Karma Parlamento Komisyonu (KPK) 27-28 Haziran 2013 tarihleri arasında Brüksel’de yapıldı. Avrupa Parlamentosu’nda gerçekleşen yılın ikinci KPK toplantısının gündem maddeleri Türkiye’deki Gezi Parkı eylemleri ve 22’nci fasıldı. Avrupa Komisyonu’nun Genişlemeden Sorumlu Üyesi Štefan Füle ve AB Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış toplantıya katılmadığı gözlemlendi.

Devamını Oku

AB BAKANI VE BAŞMÜZAKERECİ EGEMEN BAĞIŞ, AB ÜYESİ DEVLETLERİN BÜYÜKELÇİLERİYLE ÇALIŞMA YEMEĞİNDE BİR ARAYA GELDİ

AB Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, 25 Haziran 2013 tarihinde AB üyesi devletlerin büyükelçileriyle bir çalışma yemeğinde bir araya geldi. Toplantıda son dönemde Türkiye’de meydana gelen olaylarla ilgili AB üyesi devletlerin büyükelçileri bilgilendirilip karşılıklı fikir alışverişinde bulunulurken, Türkiye-AB müzakere sürecine ilişkin yaşanan son gelişmeler de ele alındı.

Devamını Oku

AB BÜTÇESİ ÜZERİNDE SİYASİ ANLAŞMA SAĞLANDI

27 Haziran 2013 tarihinde, Avrupa Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso, Avrupa Parlamentosu Başkanı Martin Schulz ve İrlanda Başbakanı Enda Kenny AB’nin 2014-2020 yılları arasındaki bütçesi üzerinde siyasi anlaşmaya varıldığını açıkladı.

Devamını Oku

AB DIŞİŞLERİ KONSEYİ TOPLANTISI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

AB Dışişleri Bakanları 24 Haziran 2013 tarihinde, Lüksemburg’da bir araya geldi. AB Dışişleri Bakanlarının gündeminde Suriye’de sürmekte olan kriz, Orta Doğu Barış Süreci başta olmak üzere birçok önemli konu yer aldı.

Devamını Oku

AB EKONOMİ VE MALİYE BAKANLARI KONSEYİ TOPLANDI

21 Haziran 2013 tarihindeki AB Ekonomi ve Maliye Bakanları (ECOFIN) Konseyi toplantısı yoğun bir gündemle gerçekleşti. Konsey, Avrupa Sömestri kapsamında üye ülkelerin ekonomik ve mali politikalarına ilişkin tavsiyeleri onayladı.

Devamını Oku

HIRVATİSTAN VE BOSNA-HERSEK ARASINDA SINIR YÖNETİMİ ANLAŞMALARI İMZALANDI

19 Haziran 2013 tarihinde Brüksel’de gerçekleşen sınır yönetimi konularında Üçüncü Üçlü Bakanlar Toplantısı’nda, Hırvatistan ile Bosna-Hersek arasında sınır geçişlerine ilişkin üç anlaşma, Bosna-Hersek Bakanlar Kurulu Başkanı Vyekoslav Bevanda, Hırvatistan Başbakan Yardımcısı, AB İşleri ve Dışişleri Bakanı Vesna Pusiç ve Hırvatistan Dışişleri Bakanı Zlatko Lagumciya tarafından imzalandı.

Devamını Oku