İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
13-19 HAZİRAN 2013

İKV’DEN HAFTAYA BAKIŞ

Geçtiğimiz hafta Türkiye-Avrupa Birliği (AB) gündeminde, 28’incisi gerçekleştirilen Reform İzleme Grubu (RİG) Toplantısı, AP Uluslararası Ticaret Komitesi’nde (INTA) AB- Türkiye-AB Gümrük Birliği ekseninde Türkiye’nin perspektifinden ABD Transatlantik Ticaret ve Yatırım Ortaklığı (TTYO) ele alınması, G-8 Zirvesi ve AB Konseyi’nin Avrupa Komisyonu’na ABD ile Transatlantik Ticaret ve Yatırım Ortaklığı kapsamında müzakerelere başlaması için yetki vermesi yer aldı.

Reform İzleme Grubu’nun 28’inci Toplantısı, AB Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış’ın ev sahipliğinde, Adalet Bakanı Sadullah Ergin, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, İçişleri Bakanı Muammer Güler, Türkiye-AB KPK Eş Başkanı Afif Demirkıran ve Başbakanlık Müsteşarı Efkan Ala’nın katılımlarıyla AB Bakanlığında gerçekleştirildi. RİG adına ortak açıklama yapan Bakan Bağış, Türkiye’nin, bölgenin ve AB’nin içinden geçmekte olduğu kritik süreçte, RİG toplantısını gerçekleştirmiş olmanın önemini vurguladı. Bağış, bundan önceki 27’nci RİG toplantısında olduğu gibi bu toplantının da ana gündem maddesini AB uyum sürecindeki reformların oluşturduğunu ifade etti.

AP Uluslararası Ticaret Komitesi’nin (INTA) 18 Haziran 2013 tarihli oturumunda, AB- Türkiye-AB Gümrük Birliği ekseninde Türkiye’nin perspektifinden ABD Transatlantik Ticaret ve Yatırım Ortaklığı (TTYO) ele alındı. Ekonomi Bakanlığı AB Genel Müdürü Murat Yapıcı, INTA Komitesi üyelerine AB’nin üçüncü ülkelerle imzaladığı Serbest Ticaret Anlaşmalarının (STA’lar) Türkiye’ye etkileri, AB ile ABD arasında müzakerelerine önümüzdeki ay başlanacak TTYO’nun Türkiye açısından önemi ve Türkiye’nin AB’nin üçüncü ülkelerle imzaladığı STA’larda mağdur durumda kalmasının önüne geçilebilmesi için muhtemel çözüm yolları ile ilgili bilgi verdi.

Suriye’deki iç savaş, vergi kaçakçılığının önlenmesi ve AB–ABD serbest ticaret anlaşması görüşmelerinin ana gündem maddeleri olarak yer aldığı G8 zirvesi, İngiltere Başbakanı David Cameron’un ev sahipliğinde 17–18 Haziran 2013 tarihlerinde Kuzey İrlanda’da gerçekleştirildi.

AB Konseyi, 14 Haziran 2013 tarihinde, Avrupa Komisyonu’na ABD ile Transatlantik Ticaret ve Yatırım Ortaklığı kapsamında müzakerelere başlaması için yetki verdi. AB Konseyi’nden müzakereleri başlatma yetkisi alınması üzerine, G–8 Zirvesi’nde, AB ve ABD yetkilileri kapsamlı bir Transatlantik Ticaret ve Yatırım Ortaklığı için müzakerelere başlamaya hazır olduklarını ve ilk müzakere turunun da 8 Temmuz 2013 tarihinde başlayacağını açıkladılar.

Tüm okuyucularımıza iyi bir hafta diliyoruz.