İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
6-12 HAZİRAN 2013

AB BAKANI VE BAŞMÜZAKERECİ EGEMEN BAĞIŞ İZMİR’İN EXPO 2020 ADAYLIĞI İÇİN FRANSA’YA BİR ZİYARET GERÇEKLEŞTİRDİ

AB Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış 11-12 Haziran tarihleri arasında Kasım 2013 tarihinde açıklanacak olan “EXPO 2020 kenti” öncesinde Fransa’nın başkenti Paris’e ziyarette bulundu.

Ziyaretinde Fransız meslektaşı Fransız Delege Bakan Thierry Repentin ile bir araya gelen Bağış, ardından “İzmir EXPO 2020” adaylığı ile ilgili sunumunu gerçekleştirmek üzere 153’üncüsü düzenlenen Uluslar arası Sergi Bürosu (BIE) Genel Kurulu’na katıldı. Bakan Bağış yaptığı konuşmasında, İzmir’in kazanması halinde AB ilkelerinin, İzmir üzerinden uluslar arası alanda temsil edileceğini ve bu anlamda İzmir’in dünya çapında da iz bırakacağını belirtti. Bu nedenle EXPO 2020’nin hükümetin öncelikleri arasında yer aldığını yineledi. Öte yandan İzmir’in kazanması için hükümet başta olmak üzere, yerel yönetim ve STK’lar ile özel sektörden gelen desteğin varlığının da güçlü olduğunu dile getirdi.

Avrupa-Amerikan Basın Kulübü’nü de ziyaret eden Bağış, AB ekonomisinin mevcut durumuna yönelerek, ileride AB’ye Türkiye tarafından büyük katkı sağlanacağını hatırlatan bir konuşma gerçekleştirdi.