İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
6-12 HAZİRAN 2013

Yeşil Hafta 2013 Brüksel’de kutlandı

Avrupa Komisyonu’nun her sene düzenlediği ve AB’nin en büyük çevre konferansı olan Yeşil Hafta 2013 (Green Week) 4-7 Haziran tarihleri arasında Brüksel’de kutlandı. Dört günlük yaklaşık 3000 kişinin katıldığı konferansın bu yıl ki teması genel anlamda 2013 yılının teması olan “hava” olarak belirlendi. Konferansta, havanın sadece hava kalitesinin kontrol altına alınmasıyla sınırlı olmadığı aynı zamanda insan sağlığına etkisinin Avrupa’da hissedilir boyutlara ulaştığına dikkat çekildi. Bu konuda Avrupa Çevre Ajansı’nın önemli temsilcilerinin ve bilim adamlarının verdiği son bilgiye göre, Avrupa genelinde hava kirliliğinden hayatını kaybedenlerin, trafik kazalarından on kat daha fazla olduğunu gözler önüne seriliyor.

Yapılan yasal zemindeki revize çalışmaları ile Avrupa’daki hava kalitesi son yirmi yılda ciddi oranda iyileşme kaydettiği tekrarlanmakta. Ancak bu konuda tam anlamıyla istenilen seviyeye gelinmiş değil. Halkın bilinçlendirilmesinde hala büyük eksiklikler olduğu dile getirilmekte. 

Konferans AB tarafından, ilgili tüm kurum ve kuruluşlar yanında, dünyanın her yerinden gelen bilim adamlarının ve akademisyenlerin katılımıyla önemli bir platform olarak gösterilmekte.