İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
6-12 HAZİRAN 2013

Avrupa’da sel alarmı

Avrupa'da etkili olan yağışlar, birçok ülkede hayatı olumsuz etkiledi. Avrupa sel alarmı verilirken özellikle Almanya, Çek Cumhuriyeti, Avusturya ve İsviçre'de birçok bölge sular altında kaldı. Bu bölgelerdeki insanlar güvenli yerlere nakledilirken Orta Avrupa ülkelerinde uzun süre devam eden yağışlar sel taşkınlarına sebep olmaya devam ediyor. Birçok bölgesi sular altında kalan Almanya, Çek Cumhuriyeti, Avusturya, İsviçre ve Polonya'da Yaşanan sel felaketlerinin Slovakya ve ardından Macaristan’ın başkenti Budapeşte’de de alarm verildi.

Hasarın 10 milyar avroya yaklaştığı belirtilen Almanya’da özellikle ülkenin doğusundaki ekili araziler büyük zarar görürken, 80 binden fazla personel ile sel taşkını tehdidine karşı mücadele ediliyor. Bunun yanında sarma adına AB, Alman hükümeti, UEFA ve sel mağdurlarına yardım vaadinde bulundu. Çek Cumhuriyeti'nde ise selin yerleşim birimlerini tehdit etmesi üzerine ülkede olağanüstü hal ilan edilirken alınan önlemlere askerler de destek veriyor. Tuna Nehri’nin yükselmesi nedeniyle tehdit altında kalan Macaristan ve Slovakya’da da alarm durumuna geçildi. Macaristan’ın başkenti Budapeşte’de sel ile yoğun mücadele edilirken, yükselen sulara karşı 55 bin kişinin tahliye edilmesi bekleniyor. Tuna nehrinin taşma riskine karşı Slovakya’da gönüllüler mücadeleye destek veriyor. 

Selin etkilediği Avusturya, İsviçre, Çek Cumhuriyeti ve Polonya’da hasar tespit ve yaraların sarılması çalışmaları devam ederken, Avrupa’da selin  güneye ve doğuya doğru ilerlediği ve yüzbinlerce kişinin daha etkilenmesinin beklendiği belirtiliyor. Yapılan açıklamalara göre sel felaketinde 10’u Çek Cumhuriyeti’nde, 2’si Almanya’da olmak üzere 20’ye yakın kişinin hayatını kaybettiği kaydediliyor.