İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
6-12 HAZİRAN 2013

İKV’DEN HAFTAYA BAKIŞ

Geçtiğimiz hafta Avrupa Birliği (AB) ve Türkiye ilişkilerinde en önemli gündem maddelerinden biri olarak, 12 Haziran 2013 tarihinde Avrupa Parlamentosu (AP) Genel Kurulu’nda Türkiye’deki Taksim Gezi Parkı eylemlerinin ardından gelişen olayların değerlendirilmesi yer aldı. AP kararı, değerlendirmelerden bir gün sonra oylanarak kabul edildi.

Devamını Oku

TÜRKİYE’DEKİ OLAYLAR AVRUPA PARLAMENTOSU’NDA ELE ALINDI

12 Haziran 2013 tarihinde Strasbourg’da, AP Genel Kurulu’nda “Türkiye’deki Durum” konulu bir oturum düzenlenerek, Türkiye’de Gezi Parkı’nda başlayan ve yurdun çeşitli illerine yayılan protesto gösterileri ve buna karşı polisin uygulamaları ve hükümetin yaklaşımı ele alındı.

Devamını Oku

AB BAKANI VE BAŞMÜZAKERECİ EGEMEN BAĞIŞ TÜRKİYE’DEKİ GÜNDEMLE İLGİLİ BİR BASIN AÇIKLAMASINDA BULUNDU

AB Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış 13 Haziran 2013 tarihinde kendi resmi internet sitesi üzerinden Türkiye’de yaşanan gündemle ilgili değerlendirmelerini içeren bir basın açıklaması yayımladı.

Devamını Oku

AB BAKANLIĞI “KÜRESEL SORUNLAR KARŞISINDA TÜRKİYE VE AVRUPA BİRLİĞİ İÇİN ORTAK GELECEK” BAŞLIKLI KONFERANS DÜZENLEDİ

AB Bakanlığı 7-8 Haziran 2013 tarihlerinde, Türkiye-AB ilişkileri tarihinin en kapsamlı Konferansı olarak belirtilen "Küresel Sorunlar Karşısında Türkiye ve Avrupa Birliği İçin Ortak Gelecek” başlıklı “Avrupa Birliği İstanbul Konferansı” düzenledi.

Devamını Oku

AB BAKANI VE BAŞMÜZAKERECİ EGEMEN BAĞIŞ İZMİR’İN EXPO 2020 ADAYLIĞI İÇİN FRANSA’YA BİR ZİYARET GERÇEKLEŞTİRDİ

AB Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış 11-12 Haziran tarihleri arasında Kasım 2013 tarihinde açıklanacak olan “EXPO 2020 kenti” öncesinde Fransa’nın başkenti Paris’e ziyarette bulundu.

Devamını Oku

SLOVAKYA BAŞBAKANI ROBERT FİCO, TÜRKİYE’YE RESMİ ZİYARETTE BULUNDU

Slovakya Başbakanı Robert Fico, 7 Haziran 2013 tarihinde Türkiye’ye resmi ziyarette bulundu. Ziyareti çerçevesinde, Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu’nun (DEİK) Türk-Slovak İş Konseyi tarafından düzenlenen İş Forumu’na katılan Başbakan Fico, açılış konuşmasında Türkiye ve Slovakya arasındaki ilişkilerin iyi düzeyde olduğunu ve son dönemlerde iki ülke arasında ticari ilişkilerin geliştiğini belirtti.

Devamını Oku

AVRUPA KOMİSYOU LETONYA’NIN 2014 YILINDA AVRO’YU KABUL ETMEYE HAZIR OLDUĞUNU AÇIKLADI

Avrupa Komisyonu, 5 Haziran 2013 tarihinde Letonya’ya ilişkin yayımladığı 2013 Yakınsama Raporu’nda ülkenin Avro Alanı ile yüksek seviyede ve sürdürülebilir bir ekonomik yakınsama gerçekleştirdiğini belirterek, 1 Ocak 2014 tarihinden itibaren Avro Alanı’na kabul edilmesini AB Konseyi’ne önerdi.

Devamını Oku

AB ULAŞTIRMA, TELEKOMÜNİKASYON VE ENERJİ KONSEYİ TOPLANTISI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

6-7 ve 10 Haziran 2013 tarihlerinde Lüksemburg’da gerçekleşen AB Ulaştırma, Telekomünikasyon ve Enerji Konseyi toplantısında, Komisyon’un sunduğu teklifler üzerinde görüş alışverişinde bulunulurken, telekomünikasyon ile bilgi ve iletişim teknolojileri (BİT) sektörleri konusunu ele alındı. Toplantıda, ayrıca enerji iç pazarı konusunda kararlar kabul edildi ve AB demiryolu sistemlerinin birlikte işlerliğine ilişkin 2008 tarihli yönergenin güncellenmesi konusu başta olmak üzere birçok teklifle ilgili ortak genel bir yaklaşım benimsendi.

Devamını Oku