İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
30 MAYIS-5 HAZİRAN 2013

İKV’DEN HAFTAYA BAKIŞ

Geçtiğimiz hafta, Türkiye-Avrupa Birliği (AB) gündeminde Avrupa Komisyonu’nun 5 Üye Devlete Aşırı Açık Prosedürü’nü sonlandırması çağrısı, Schengen Anlaşması’nın reformuna ilişkin AP, AB Konseyi ve Avrupa Komisyonu’nun mutabakata varması önemli gelişmeler olarak öne çıkarken, İstanbul Taksim Gezi Parkı eylemleri ile ilgili AB’den gelen açıklamalar da gündemde yer buldu.

Geçtiğimiz hafta Avrupa Komisyonu İtalya, Letonya, Macaristan, Litvanya ve Romanya’ya uygulanan Aşırı Açık Prosedürü’nün sonlandırılmasını, Konsey tarafından Malta’ya Aşırı Açık Prosedürü’nün uygulanmasını, İspanya, Fransa, Hollanda, Polonya, Portekiz ve Slovenya’ya uygulanan prosedürün uzatılmasını ve Belçika’nın aşırı açık konusunda yeterli önlem almadığına dikkat çekilerek ülkenin Konsey tarafından uyarılmasını önerdi.

AP, AB Konseyi ve Avrupa Komisyonu, 30 Mayıs 2013 tarihinde Schengen Anlaşması’nın reformuna ilişkin mutabakata vardı. Reform kapsamında AB çapında tüm üye ülke vatandaşlarının serbest dolaşımının güçlendirileceği ve yasadışı sınır geçişlerinin daha sıkı bir şekilde kontrol altına alınarak, Schengen Alanı’nda güvenliğin artırılmasının hedeflendiği belirtildi. Bunun yanında Avrupa Komisyonu da 3 Haziran 2013 tarihinde, AB’de serbest dolaşıma ilişkin yeni bir rapor yayımladı. Ekim-Aralık 2012 tarihleri arasında Schengen sınırları kapsamında kişilerin serbest dolaşımına ilişkin son verilere yer verilen raporda, beliritilen dönemde 13.600 yasadışı sınır geçme eylemi tespit edildiği belirtiliyor. Bu oranın geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 52’lik bir düşüş gösterdiği belirtildi.

İstanbul Taksim Gezi Parkı’nda yapılması planlanan inşaat projesi için iş makinelerinin girmesini engellemek amacıyla başlatılan ve yurt geneline yayılan eylemler ile ilgili olarak AB çevrelerinden açıklamalar yapıldı. AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton 2 Haziran’da yaptığı açıklamada tüm taraflara itidal ve şiddetin durdurulması çağrısında bulunurken,  polisin orantısız güç kullanımından endişe duyduğunu ve soruna barışçıl bir çözüm bulunması dileğini iletti.  Avrupa Parlamentosu Başkanı Martin Schulz ise konuyla ilgili açıklamasında, polisin göstericilere orantısız güç kullandığını ve bunun protestoları daha da artıracağını söyledi. Avrupa Komisyonu’nun Genişleme ve Komşuluk Politikası’ndan sorumlu üyesi Stefan Füle tüm taraflara itidal çağrısı yaparak, kapsayıcı diyalog ve medya özgürlüğünün yeniden tesisi üzerinde durdu. 

Tüm okuyucularımıza iyi bir hafta diliyoruz.