İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
30 MAYIS-5 HAZİRAN 2013

AB’DEN TÜRKİYE’YE İTİDAL ÇAĞRISI

28 Mayıs’ta İstanbul Taksim Gezi Parkı’nda yapılması planlanan inşaat projesi için iş makinelerinin girmesini engellemek amacıyla başlatılan ve yurt geneline yayılan eylemler ile ilgili olarak AB çevrelerinden açıklamalar yapıldı. AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton 2 Haziran’da yaptığı açıklamada tüm taraflara itidal ve şiddetin durdurulması çağrısında bulundu. Ashton, polisin orantısız güç kullanımından endişe duyduğunu belirtirken, soruna barışçı bir çözüm bulunması dileğini iletti.

Avrupa Parlamentosu Başkanı Martin Schulz ise konuyla ilgili açıklamasında, polisin göstericilere orantısız güç kullandığını ve bunun protestoları daha da artıracağını söyledi. Avrupa Komisyonu’nun Genişleme ve Komşuluk Politikası’ndan sorumlu üyesi Stefan Füle tüm taraflara itidal çağrısı yaparak, kapsayıcı diyalog ve medya özgürlüğünün yeniden tesisi üzerinde durdu. 

İngiltere Dışişleri Bakanlığı ve Alman hükümeti adına yapılan açıklamalarda orantısız güç kullanılmaması çağrısında bulunuldu ve ifade ve toplanma özgürlüğünün demokrasinin temel haklarından olduğu vurgulandı.

Avrupa Konseyi Genel Sekreteri Thorbjorn Jagland, konuyla ilgili yaptığı açıklamada orantısız şiddet kullanımı ile ilgili soruşturma açılması ve orantısız güç kullanımından kaçınılması çağrısında bulundu. Jagland, yetkilileri protestoların altında yatan nedenleri araştırmaya ve sorunu barışçı ve demokratik bir şekilde çözüme ulaştırmaya davet etti.

Avrupa Parlamentosu Sosyalist ve Demokratlar Grubu Başkanı Hannes Swoboda, “nüfusun büyük çoğunluğu için tarihi önemi olan bir parka AVM yapmak bir provokasyondur” dedi.

Avrupa Parlamentosu ve Yeşiller Partisi üyesi Helene Flautre, İçişleri Bakanı Muammer Güler’e bir mektup gönderdi ve konuyla ilgili yaptığı açıklamada “Türkiye’deki yaygın barışçıl gösteriler, ana akım medyanın sessizliği ve polisin orantısız güç kullanımı siyasal sistemdeki daha büyük sorunların göstergesidir. Polis yetkililerinin barışçıl gösterilere karşı şiddetle müdahalesi durmalı ve tutuklananlar serbest bırakılmalıdır” dedi. 

Avrupa Parlamentosu’ndaki Yeşiller/Avrupa Özgür İttifakı Grubu eşbaşkanı Daniel Cohn-Bendit, AB’nin Türkiye’deki sorunların çözümü için Türk hükümeti ile doğrudan temasa geçmesi gerektiğini ve Türkiye’nin AB ile müzakerelerinde adalet ve temel haklar ile ilgili 23 ve 24üncü fasılların açılmasının çok uygun olacağını belirtti.