İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
30 MAYIS-5 HAZİRAN 2013

KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ile GKRY Lideri Nikos Anastasiadis bir araya geldi

KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ile GKRY Başkanı Nikos Anastasiadis, 30 Mayıs’ta Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Alexander Downer tarafından verilen sosyal içerikli akşam yemeğinde bir araya geldi. Birleşmiş Milletler Misyon Şefi ve Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Temsilcisi Lisa Buttenheim’in ara bölgedeki ikametgâhında düzenlenen yemeğe, liderler eşleri ile birlikte katıldı. Türk ve Rum medyasının büyük ilgi gösterdiği yemek, Anastasiadis’in Rum liderliğine seçilmesinin ardından liderler arası ilk buluşma özelliğini taşıyor.

Alexander Downer yemek sonrası yaptığı açıklamada, GKRY’deki seçimlerin ardından iki liderin bir araya gelmesi açısından bu görüşmenin iyi bir fırsat olduğunu belirtti. Downer ayrıca, liderlerin, kendilerine verilen buluşma fırsatından memnun kaldığını, liderlerin ayrıca iki toplum tarafından kabul görecek ve adanın bütünü için parlak bir gelecek yaratacak Kıbrıs sorununa çözüm bulunmasını hedefleyen barış sürecine de bağlı olduklarını söyledi.

KKTC Cumhurbaşkanı Eroğlu, yaptığı kısa açıklamada iyi bir yemek ile güzel bir görüşme gerçekleştirdiklerini ifade ederken, Anastasiadis ise açıklamasında Kıbrıs sorununun çözümüne ilişkin olarak hazırlık aşamasında olduklarını ifade etti.