İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
30 MAYIS-5 HAZİRAN 2013

İKV’DEN HAFTAYA BAKIŞ

Geçtiğimiz hafta, Türkiye-Avrupa Birliği (AB) gündeminde Avrupa Komisyonu’nun 5 Üye Devlete Aşırı Açık Prosedürü’nü sonlandırması çağrısı, Schengen Anlaşması’nın reformuna ilişkin AP, AB Konseyi ve Avrupa Komisyonu’nun mutabakata varması önemli gelişmeler olarak öne çıkarken, İstanbul Taksim Gezi Parkı eylemleri ile ilgili AB’den gelen açıklamalar da gündemde yer buldu.

Devamını Oku

AB’DEN TÜRKİYE’YE İTİDAL ÇAĞRISI

28 Mayıs’ta İstanbul Taksim Gezi Parkı’nda yapılması planlanan inşaat projesi için iş makinelerinin girmesini engellemek amacıyla başlatılan ve yurt geneline yayılan eylemler ile ilgili olarak AB çevrelerinden açıklamalar yapıldı. AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton 2 Haziran’da yaptığı açıklamada tüm taraflara itidal ve şiddetin durdurulması çağrısında bulundu. Ashton, polisin orantısız güç kullanımından endişe duyduğunu belirtirken, soruna barışçı bir çözüm bulunması dileğini iletti.

Devamını Oku

AB, SCHENGEN ALANI’NA İLİŞKİN REFORM ÜZERİNDE ANLAŞMAYA VARDI

AP, AB Konseyi ve Avrupa Komisyonu, 30 Mayıs 2013 tarihinde Schengen Anlaşmasının reformuna ilişkin mutabakata vardı. Konuya ilişkin Avrupa Parlamentosu tarafından yapılan resmi açıklamada, reform kapsamında AB çapında tüm üye ülke vatandaşlarının serbest dolaşımının güçlendirileceği, ayrıca yasadışı sınır geçişlerinin daha sıkı bir şekilde kontrol altına alınarak, Schengen Alanı’nda güvenliğin artırılmasının hedeflendiği ifade edildi.

Devamını Oku

AVRO ALANI’NDA EKONOMİK YÖNETİŞİMİN GÜÇLENDİRİLMESİNE YÖNELİK İKİLİ PAKET YÜRÜRLÜĞE GİRDİ

İkili Paket adı verilen ve Avro Alanı’nda bütçe denetimi ve ekonomik yönetişimin güçlendirilmesini amaçlayan mevzuat düzenlemesi 30 Mayıs 2013 itibariyle bütün Avro Alanı’nda yürürlüğe girdi.

Devamını Oku