İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
24-29 MAYIS 2013

İKV’DEN HAFTAYA BAKIŞ

Geçtiğimiz hafta, Türkiye-Avrupa Birliği (AB) gündeminde AB-Türkiye 51’inci Ortaklık Konseyi Toplantısı, Egemen Bağış’ın Suudi Arabistan gezisinde yaptığı AB ile ilgili açıklamaları, AB Dışişleri Bakanları Toplantısı yer aldı.

Türkiye–AB arasındaki en yüksek düzeyli karar alma organı olan Ortaklık Konseyi’nin 51’inci toplantısı 27 Mayıs 2013 tarihinde Brüksel’de gerçekleştirildi. Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun başkanlığında gerçekleştirilen toplantıda, AB heyeti AB Konseyi Dönem Başkanı İrlanda'nın Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri ve Ticaret Bakanı Eamon Gilmore; Avrupa Komisyonu ise Genişlemeden ve Komşuluk Politikasından Sorumlu Komisyon Üyesi Štefan Füle tarafından temsil edildi. Toplantıda AB üyelik müzakerelerindeki mevcut durum ve son dönemde reform sürecinde kaydedilen gelişmeler başta olmak üzere Gümrük Birliği’nin işleyişine ilişkin  konular ele alınırken, müktesebata uyum çalışmaları gözden geçirildi. Dışişleri Bakanımızın “Bir çiçek ile bahar olmaz” şeklinde özetlediği, önümüzdeki dönemde on yeni başlığın açılması önerisi ile ilgili olarak İKV bir basın duyurusu yayınladı ve bu öneriye desteğini açıkladı.

Suudi Arabistan’da temaslarda bulunan AB Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, Türkiye’nin hem İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) hem de NATO üyesi olan ve AB ile katılım müzakerelerini yürüten tek ülke olduğunu vurgularken, Türkiye’nin hem Doğu ve Batı’yla, hem de Kuzey ve Güney ile diyalog kurabilen bir ülke olduğunu ve bir tarafla diyalog halindeyken, diğerinin varlığını göz ardı etmeyen bir konumda bulunduğunu ifade etti. Bağış, AB’nin Türkiye’yi üyeliğe kabul etmesiyle daha güçlü olacağını ve yeni fırsatların ortaya çıkacağını belirtti. Bakan Bağış, Suudi Arabistan'da bir gazeteye verdiği demeçte AB'nin Türkiye'ye ihtiyacının, Türkiye'nin AB'ye olan ihtiyacından fazla olduğunu ve AB’nin Türkiye için vazgeçilmez olmadığını kaydederken, Türkiye'nin siyasi, ekonomik ve insan hakları alanındaki reformlarının AB'ye üye olmaktan çok daha önemli olduğunu ifade etti.

27 Mayıs 2013 tarihinde Brüksel’de gerçekleştirilen AB Dışişleri Konseyi’nde 27 AB Üyesi Devletin Dışişleri Bakanları, Suriye’ye yönelik silah ambargosu konusundaki kararını açıkladı. Buna göre, Suriye’ye uygulanan silah ambargosu 1 Haziran 2013 tarihi itibariyle sona erecek. Alınan kararlarda sadece silah ambargosu dışında kalan yaptırımlar revize edilerek 12 ay boyunca daha çok ticari ve ekonomik ilişkileri ilgilendiren kısıtlayıcı önlemler olarak gündeme alınacak.

AB gündeminde geçtiğimiz hafta öne çıkan bir diğer önemli gelişme ise Kosova ile Sırbistan arasında Nisan ayında AB’nin arabuluculuğunda imzalanan ve ilişkilerin normalleştirilmesini öngören anlaşmanın uygulanmasına dair planın, Sırbistan Başbakanı Ivica Daciç ve Kosova Başbakanı Haşim Taçi tarafından kabul edilmesi oldu.

Son olarak geçtiğimiz günlerde "Türkiye ve AB arasındaki Sivil Toplum Diyaloğunun Güçlendirilmesi III Hibe Programları" kapsamında teklif çağrıları yayınlandı.

Tüm okuyucularımıza iyi bir hafta diliyoruz.