İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
24-29 MAYIS 2013

AB BAKANI BAĞIŞ SUUDİ ARABİSTAN’DA AÇIKLAMALARDA BULUNDU

Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış Suudi Arabistan’ın Cidde kentinde temaslarda bulundu. Bağış, “Türkiye’nin AB Üyeliğinin Orta Doğu ve İslam Ülkeleri Üzerinde Olabilecek Ekonomik ve Ticari Etkileri” konulu konferansta bir konuşma yaptı. Ziyaretinin ilk gününde İslam İşbirliği Teşkilatı Genel Sekreteri Ekmeleddin İhsanoğlu ile bir görüşme gerçekleştiren Bağış, temaslarının ikinci gününde İslam İşbirliği Teşkilatı ve Cidde Ticaret Odası tarafından düzenlenen konferansa katıldı.

Bağış, konferansta yaptığı konuşmada, Türkiye’nin tüm Ortadoğu ülkeleri ile kültürel, tarihi ve ekonomik bağlarının olduğunu ve Türkiye’nin ekseninin Arap bölgesine doğru kaymadığını ifade etti. Bağış, “Nasıl ki dünyadaki tüm bölgelerle ilişkilerimiz varsa, eksenlerimizden birisi de buradadır. Türkiye’nin dış ilişkilerini kiminle ve ne zaman yürüteceğini hiç kimse belirleyemez. Türkiye’nin ve Arap bölgesinin siyasi ve ekonomik saikleri birbiriyle örtüşmektedir” dedi.

AB Bakanı ve Başmüzakereci, Türkiye’nin hem İslam İşbirliği Teşkilatı hem de NATO üyesi olan ve Avrupa Birliği ile katılım müzakerelerini yürüten tek ülke olduğunu vurguladı. Bağış, “Biz, hem Doğu ve Batı’yla, hem de Kuzey ve Güney ile diyalog kurabilen bir ülkeyiz. Bir tarafla diyalog halindeyken, diğerinin varlığını göz ardı edemeyiz. AB, Türkiye’yi üyeliğe kabul ederek daha güçlü olacaktır ve böylece yeni fırsatlar ortaya çıkacaktır. Bu özellikleri ile Türkiye’nin, “medeniyetler çatışması” teorisi karşısında en iyi çare olduğu genel olarak kabul edilmektedir” açıklamasında bulundu.

Egemen Bağış, Suudi Arabistan'da yayımlanan El-Vatan gazetesine de bir demeç verdi. Bağış, "AB'nin Türkiye'ye ihtiyacı, Türkiye'nin AB'ye olan ihtiyacından daha fazla. AB, Türkiye için vazgeçilmez değil” ifadesini kullandı.  Türkiye’nin, küresel ekonomide önemli bir aktör haline geldiğini ve dünyanın 17'nci büyük ekonomisine sahip olduğunu belirten Bağış, Türkiye’nin Doğu ve Batı arasında güçlü bir köprü vazifesi gördüğünü ifade etti. Bağış, sözlerine şöyle devam etti: "Türkiye'nin siyasi, ekonomik ve insan hakları alanındaki reformları AB'ye üye olmaktan çok daha önemli… Türkiye'nin Ortadoğu ülkelerini ihmal edip, rotasını Avrupa ülkelerine çevirmesi söz konusu olamaz. Bu tarz iddialar doğru değildir".